Czas na kawę

Idealnie przyrządzona

Wyjaśniamy krok po kroku, jak idealnie przyrządzić kawę przelewową, espresso lub Caffe Crema.

Zaczynamy

Zrobione z ♥

10 przepisów z kawą: wypróbuj smak Caffè Corretto lub Café d´amour.

Spróbuj teraz

Który ekspres?

Wyjaśniamy, jakiego rodzaju kawy najlepiej użyć do ekspresów z filtrem, z sitkiem lub na kapsułki.

Czytaj dalej

Dobrze zrobione

Duża część naszej kawy pochodzi z certyfikowanych, zrównoważonych upraw. Dlaczego jest to dla nas ważne?

Dowiedz się więcej

Historie dotyczące kawy

Z kawą Tchibo dookoła świata

Smak Indii? Aromat Etiopii? A jak smakuje kawa z Kolumbii? Odkryj z naszymi kawami świata wyjątkowy charakter kaw pochodzących z różnych krajów.
Nasze kawy świata

Doskonała mleczna pianka

Miłośnicy kawy cenią sobie nie tylko doskonałą kawę Tchibo, lecz zależy im również na doskonałej mlecznej piance, która powinna być kremowa i gęsta, a jednocześnie nadal płynna.
Rodzaje mleka i spieniaczy

Kawa na pobudzenie

Dlaczego właściwie kawa jest określana mianem środka pobudzającego? Zadaliśmy to pytanie dr Gerhardowi Bytof, biologowi i znawcy kawy, który od ponad 20 lat zajmuje się tymi szlachetnymi ziarnami i zawartym w nich bogactwem składników.
3 pytania do dr. Gerharda Bytofa

Latte Art - serce do kawy

Latte Art jest ukoronowaniem dobrej kawy: starannie wykonane wzory sprawią, że picie z pozoru zwykłej kawy stanie się niezapomnianym przeżyciem.
Porady dotyczące Latte Art

Gotowanie z kawą

Czy wiesz, że dla kawy można znaleźć dużo więcej zastosowań niż tylko picie w połączeniu z mlekiem i syropami? Kawa doskonale nadaje się do gotowania, ponieważ nadaje daniom wyjątkowy aromat, który zachwyci wszystkich jej miłośników.
Zainspiruj się naszymi propozycjami dań:

Zgodne z trendem: blonde roast

Zamknij oczy i wyobraź sobie palone ziarno kawy. Prawdopodobnie jest raczej ciemne. Czy wiesz, że istnieją również jasne ziarna? Są wynikiem jasnego palenia i różnią się od ziaren poddanych ciemnemu paleniu nie tylko procesem produkcji, ale i smakiem.

Jakie powinno być espresso?

Klasyczne espresso różni się od "normalnej" kawy nie tylko o wiele mniejszą filiżanką. Barista Tchibo Graziano Chessa wyjaśnia, o co chodzi.
Espresso: pod mocnym ciśnieniem

Różnorodność kapsułek Cafissimo

Cafissimo jest jedynym systemem kapsułek, który pozwala przygotować nie tylko doskonałe Espresso i Caffè Crema, ale również kawę filtrowaną i to wszystko za przyciśnięciem jednego przycisku.
Odkryj bogactwo smaków Cafissimo

Cafe do Brasil!

Brazylia to lasy deszczowe, karnawał w Rio i caipirinha. A czy wiesz, że ten największy kraj Ameryki Południowej jest też największym producentem kawy na świecie?
Odwiedź z nami Brazylię - kraj kawy

Jak zachować dobry smak kawy na dłużej?

Czy wiesz, jak ważne dla optymalnego aromatu kawy jest właściwe jej przechowywanie i jakie znaczenie ma przy tym jakość wody?
Przechowywanie i jakość wody

Ręcznie przyrządzana kawa

Parzenie kawy jak za czasów naszych babć: stary, dobry ceramiczny filtr stały wraca do łask. Zdradzamy kilka wskazówek, jak za jego pomocą przyrządzić kawę.
Przyrządzanie kawy za pomocą filtra stałego

Porada: koktail kawowy z lodami orzechowymi

Słodka pokusa: miód, likier kremowy, lody orzechowe i szczypta imbiru uszlachetnią ten koktail kawowy. Można się w nim zakochać!
Do przepisu

Przepisy na kawę Cafissimo

Posiadasz ekspres do kawy Cafissimo? Nie przegap tych kuszących przepisów na lato i zimę.
Szybko wypróbuj

Cold Brew - kawa na zimno

Cold Brew. Bardzo zimna i pyszna kawa w sam raz na lato! Czym jest „Cold Brew“ i w jaki sposób przygotowuje się ten modny napój? 5 pytań do Benjamina Widegreena, znawcy kawy Tchibo.

Kawy Tchibo Privat Kaffee

Kawy Tchibo Privat Kaffee pozwolą Ci odkryć niezwykły smak pochodzący z najlepszych regionów. Każdy rodzaj kawy zapewnia nowe doznania i niepowtarzalny aromat. Udaj się z nami w aromatyczną podróż dookoła świata - od Afryki, przez Gwatemalę i Kolumbię, aż do Brazylii!
Odkryj kawy Privat Kaffee

Espresso i Caffè Crema

Amatorzy espresso cenią intensywny aromat i kremową piankę, tzw. cremę, „małej czarnej”. Dzięki ciemnemu paleniu espresso charakteryzuje się słabszą kwasowością niż inne kawy. Dobrą kawę Caffè Crema cechuje delikatne palenie, łagodny aromat i kremowa pianka. Odkryj kawy Tchibo – Espresso i Caffè Crema.
Odkryj niezwykły smak Espresso