Przechowywanie kawy i jakość wody

Prawidłowe przechowywanie kawy

Podstawowe zasady: im bardziej świeża kawa, tym lepsza. Im cieplejsze miejsce przechowywania, tym szybciej kawa traci swój aromat. Kawa jest bardzo wrażliwa – czynniki zewnętrzne, takie jak światło, ciepło, tlen i wilgoć są zabójcze dla aromatu. Dlatego kawę należy zawsze przechowywać w chodnym, ciemnym i suchym miejscu.

Jeżeli w trakcie przechowywania kawa zostanie poddana działaniu tlenu lub ciepła, szybko straci aromat, gdyż ten pochodzi z oleju zawartego w ziarnach, które już w temperaturze pokojowej szybciej zaczynają się utleniać. Przez to oleje te tracą świeżość, co może spowodować nieprzyjemny posmak kawy.

Również przechowywanie kawy z innymi artykułami spożywczymi nie jest zalecane, ponieważ ma ona zdolność szybkiego pochłaniania obcych zapachów. Idealnym miejscem do przechowywania kawy jest szczelny pojemnik nieprzepuszczający światła i powietrza. Szczelna puszka na kawę dłużej utrzymuje świeżość ziaren i mielonej kawy oraz pozwala zachować aromat na dłużej niż w przypadku otwartego opakowania.

Przechowywanie kawy: zmielona czy w ziarnach

Kawa mielona przechowywana w temperaturze pokojowej w otwartej paczce pozostaje świeża przez około 7 dni. W lodówce okres ten ulega podwojeniu, a w zamrażarce kawa zachowa aromat nawet trzy, cztery razy dłużej.

Jeszcze dłużej zachowasz aromat, jeśli będziesz przechowywać kawę w ziarnach. Ziarna same w sobie chronią aromat – jak naturalny sejf.

Porada dotycząca świeżości: W idealnym przypadku kawę należy zmielić w potrzebnej ilości tuż przed jej przyrządzeniem. Dzięki temu bogactwo aromatu ziaren kawy zostanie zachowane, by objawić się w idealnym smaku kawy.

Kapsułki

Również w przypadku kapsułek obowiązuje zasada: światło słoneczne i nadmierne ciepło źle wpływają na aromat kawy. Kapsułka dzięki swojej formie ma tę zaletę, że sama w sobie stanowi bardzo dobrą ochronę przed słońcem, powietrzem i wilgocią.

Na Tchibo.pl: akcesoria do przechowywania kawy

 
 
 
Produkt wkrótce dostępny
  • Puszka na kawę
  • Puszka na kawę, czarna
  • Puszka na kawę, czerwona
Szczelna puszka na kawę ze stali nierdzewnej utrzymuje świeżość i aromat kawy przez długi czas
69,99
Produkt wkrótce dostępny
  • Pojemnik na kawę, niebieski
  • Puszka na kawę, lastriko
Pojemnik na kawę z białej blachy, z zapięciem z klamrą
49,99
  • Misa na 30 kapsułek Cafissimo
Na 30 kapsułek Cafissimo
59,99
Podgląd

Za każdym razem świeża kawa: zamknięcie chroniące aromat

Dzięki nowemu zamknięciu chroniącemu aromat ziarna pozostaną świeże znacznie dłużej i są chronione przed światłem i powietrzem. W ten sposób smakosze kawy przy każdym otwarciu opakowania poczują świeży zapach ziaren.

Idealne dozowanie
Rozsypane ziarnka? Koniec z tym – okrągłe zamknięcie umożliwia bezbłędne i dokładne dozowanie kawy.

Łatwe zamykanie
Koniec okresu gumek recepturek i taśm klejących: zamknięcie chroniące aromat w łatwy sposób otwiera się i zamyka. Z powodzeniem zastąpi nawet puszkę na kawę.
Dowiedz się więcej

Woda – decydujący czynnik przy przyrządzaniu dobrej kawy

Przyrządzona kawa składa się w 98% z wody, która przez to ma spore znaczenie dla jej smaku. W wodzie rozchodzą się cząsteczki aromatu kawy, dlatego powinna być czysta i bez żadnego zapachu. Poza tym ważnymi czynnikami są twardość i wartość pH wody.

Jakość wody

Jakość wody ocenia się po stopniu jej twardości. Przyrządzanie kawy przy użyciu bardzo miękkiej wody powoduje silniejsze występowanie kwasów kawowych, podczas gdy w przypadku twardej wody, kwasy owocowe są neutralizowane. Pełny aromat 100% kawy Tchibo Arabica wydobywa się najlepiej w świeżej wodzie o średnim stopniu twardości. W Niemczech twardość wody mierzy się w stopniach Niemieckich °dH (niem. Grad deutscher Härte).

Jednak w naturze woda nie występuje w swej najczystszej postaci. W wodzie pitnej zawarte są liczne substancje oraz naturalne minerały. A minerały są ważne dla rozwoju smaku.

Ważnym czynnikiem jest też wartość pH wody, która informuje, czy woda jest raczej kwaśna (wartość pH poniżej 7), czy zasadowa (wartość pH powyżej 7). Kwaśna woda podkreśla kwasy kawowe, których zawartość zależna jest od rodzaju (Arabiki o dużej zawartości kwasu), lub od zbyt jasnego palenia kawy. W ten sposób powstaje nieprzyjemnie kwaśny smak. Z drugiej strony woda zasadowa może zneutralizować delikatne (i pożądane!) kwasy danego rodzaju kawy, przez co kawa będzie pozbawiona smaku i wyrazistości. Idealna jest zatem woda „neutralna” (wartość pH 7).

Idealne wartości do kawy:

  • Twardość łączna 5 – 9°dH
  • Wartość pH: 7,0 (neutralna)
  • z zawartością tlenu
  • o niskiej twardości węglanowej