Kawa

Wszystkie informacje o kawie

Przygotowanie kawy

Stopień zmielenia użyty do zmielenia kawy zależy od rodzaju kawy, którą chcesz zaparzyć. Proszę zapoznać się z instrukcją obsługi ekspresu do kawy, który stopień mielenia jest odpowiedni dla danego rodzaju napoju. Mielenie uwalnia aromat palonej ziaren kawy.
Wskazówka 1:
Tylko świeżo mielona kawa może rozwinąć swój pełny smak. Dlatego najlepiej jest zmielić ziarna bezpośrednio przed przygotowaniem, zwracając uwagę na stopień zmielenia.

W zależności od metody przygotowania, do stopnia zmielenia mają zastosowanie następujące wymagania:
  • kawa drobno zmielona: espresso
  • kawa średnio zmielona: elektryczny ekspres do kawy
  • kawa średnio zmielona: ręczne parzenie
  • kawa grubo zmielona: ekspresy z sitem ciśnieniowym
Wskazówka 2:
Sprzęt do przygotowywania kawy należy zawsze czyścić ostrożnie za pomocą detergentu i pędzla lub w zmywarce. W filtrach i dzbankach przechowuj oleje kawowe, które dodadzą kawie goryczki.

Wskazówka 3:
Dzbanek do kawy powinien zostać podgrzany ciepłą wodą przed napełnieniem gorącej kawy, aby aromat mógł się lepiej rozwinąć. Nie pozostawiaj świeżo zaparzonej kawy na gorącym talerzu ekspresu do kawy zbyt długo - raczej świeżo zaparzaj częściej. Nigdy nie podgrzewaj zimnej kawy - lepiej użyć ją do tiramisu lub jako mrożoną kawę.

Wskazówka 4:
Sugerujemy następujące optymalne dawkowanie:
  • 6g do 8g kawy na normalny kubek
  • dla mokka podwójna ilość
  • do espresso 6-7g na porcję
Proszę zwrócić uwagę na poniższe porady dla maksymalnej przyjemności:

Ilość kawy i wody: Proste espresso przygotowuje się z 7-9 g mielonej kawy i około 40 ml wody, tak aby ok. 30 ml napoju znalazło się w filiżance espresso. Przez podwojenie odpowiednich ilości można przygotować podwójne espresso w procesie parzenia.

Jakość wody: Preferowana jest miękka woda. Twarda woda tłumi delikatne nuty smakowe. Wskazówka: używaj naturalnej wody mineralnej bez kwasu węglowego w twardej wodzie z kranu. Ponadto można zastosować zmiękczacz wody, który również chroni urządzenia.

Ekspres do kawy: Dobre maszyny do espresso mają ciśnienie pompy 14-19 barów. Aby uzyskać optymalną kawę espresso o temperaturze 90-95 ° C, gorąca woda jest tłoczona pod wysokim ciśnieniem przez espresso maka. Najlepiej, aby przebieg trwał około 30 sekund. Czystość, konserwacja i konserwacja ekspresu espresso są również kluczowe dla uzyskania wyniku.

Kubki: Aby niewielka ilość espresso nie schłodziła się zbyt szybko, filiżanki espresso podgrzewa się ciepłą wodą do podania. Następnie espresso jest wlewane do filiżanki gdzie wypełnia ją maksymalnie do około 2/3. "
Jeśli nie otrzymasz gęstej pianki w trakcie przygotowywania Caffè Crema w ekspresie, ciśnienie zaparzania może być zbyt niskie lub ziarna są zbyt grubo zmielone. W takim przypadku należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi, aby odpowiednio wyregulować maszynę lub skontaktować się z producentem maszyny.
Tak, jednak niektórzy producenci ekspresów do kawy odradzają stosowania karmelizowanych ziaren.
Tak, ponieważ kawa bezkofeinowa jest mocniejsza, ziarna muszą być zmielone nieco grubiej.

Kawa i przyjemność

Wszystkie zielone kawy są naturalnie wolne od glutenu. Nawet podczas pieczenia bez glutenu i ta substancja nie jest dodawana do kawy.
Udział substancji tłuszczowych w zielonej kawie wynosi od 10 do 13%. Kawa Arabica zawiera więcej olejków kawowych niż odmiana Robusta. Substancje te prawie nie zmniejszają się podczas pieczenia, a tym samym ich procentowy wzrost w świetle strat wypalonych w palonej kawie nie ulega zmianie. Procent tłuszczu w palonej kawie waha się między 8 a 15%, w zależności od odmiany i regionu pochodzenia. Jednak substancje tłuszczowe są słabo rozpuszczalne w wodzie i osiągają tylko niewielki procent w filiżance - główna część pozostaje w ziarnach kawowych.
Żadna z Tchibo nie zawiera laktozy. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu produktów instant takich jak cappuccino: te produkty zawierają laktozę z dodanego składnika mlecznego.
Kawa palona Tchibo zawiera około 1,2 - 1,4% kofeiny, chociaż jej zawartość podlega pewnym wahaniom w zależności od zbiorów czy odmiany.
Tchibo uzyskuje kawę bezkofeinową przy użyciu najnowocześniejszych technologii. W tym procesie jako rozpuszczalnik stosuje się octan etylu. Rozpuszczalnik ten jest zatwierdzony do dekofeinizacji zielonej kawy zgodnie z wytycznymi Wspólnoty Europejskiej, która dotyczy również Polski.
Proces, którego używamy, skutkuje wytworzeniem wysokiej jakości bezkofeinowej palonej kawy, którą można spożywać codziennie.
Espresso jest zwykle łatwiejsze do strawienia niż zwykła kawa. Dotyczy to zarówno działania kofeiny, jak i tolerancji na żołądek. Jest kilka powodów: szybka ekstrakcja i niewielka ilość wody nie ekstrahują całej kofeiny (60-80% w porównaniu do kawy filtrowanej). Ponadto espresso jest zwykle pijane po posiłku. Kiedy żołądek jest pełny, kawa jest zwykle łatwiej strawna niż na pusty żołądek.
Plastikowa cząstka jest zaworem ochronnym opakowania. Nasze opakowanie jest wykonane z folii i wyposażone w wewnętrzny zawór. Dzięki temu opakowaniu, Tchibo może zagwarantować jeszcze dłuższą świeżość smaku, ponieważ kawa jest chroniona przed tlenem. Zawór zawiera półprzepuszczalną membranę, która nie dopuszcza tlenu do opakowania, ale umożliwia wydostawanie się gazów z opakowania. Proces ten jest konieczny, ponieważ w komórkach ziaren kawy po prażeniu powstaje dwutlenek węgla, który - w zależności od stopnia pieczenia - szybciej lub wolniej opuszcza komórki. Gdybyśmy mieli zapakować świeżo palone ziarna bez zaworu, opakowanie z folii pękłoby z powodu wydostających się gazów po krótkim czasie.
Jeśli chodzi o okres przydatności do spożycia, najlepiej jest stosować się do daty przed zamknięciem opakowań. Ogólnie rzecz biorąc, ale dotyczy również kawy: im świeższa, tym lepiej. Im cieplejsze jest repozytorium, tym szybciej aromat się rozprasza. Kawa mielona w otwartym opakowaniu pozostanie świeża przez około siedem dni w temperaturze pokojowej. W lodówce zachowuje dwa razy dłużej, w zamrażarce nawet trzy do czterech razy dłużej. Aromat jest chroniony nawet dłużej, jeśli zachowasz kawę w postaci pełnych ziaren. Ziarno kawy zamyka i chroni delikatne aromaty kawowe niczym naturalny rezerwuar aromatu.
Ponieważ palona kawa nie podlega żadnym procesom psucia się mikrobiologicznego, nadal jest jadalna po upływie określonego okresu trwałości. Jednak możemy zagwarantować, że będzie równie aromatyczna tylko do daty sugerowanego spożycia.
Ważne jest, aby zawsze dobrze zamykać pojemnik na kawę. Najlepszymi pojemnikami do kawy są czyste pojemniki wykonane ze szkła, porcelany lub metalu, które mogą być szczelne i odporne na wilgoć. Niezwykle ważne jest chłodne, suche i bezzapachowe przechowywanie kawy. Upewnij się, że nie przechowujesz palonej kawy w otwartych opakowaniach z produktami o silnym zapachu, w przeciwnym razie kawa przybiera zapach tych produktów. Nie przechowuj kawy na półkach nad okapem kuchennym, lodówką lub innym urządzeniem emitującym ciepło.

Odpowiedzialność społeczna

To więcej niż słowa
Kiedy mówimy o zrównoważonym rozwoju w Tchibo, nie koncentrujemy się na słowach, ale na konkretnych działaniach. Zrównoważony rozwój jest integralną częścią strategii Tchibo od 2006 roku, a cel jest jasny:
chcemy osiągnąć 100% zrównoważonego biznesu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszym zaangażowaniu, kliknij tutaj:
Zrównoważenie Tchibo
Zrównoważony rozwój oznacza żyć tak, aby przyszłe pokolenia mogły zaspokoić swoje potrzeby tak samo jak my dzisiaj.

Używanie kawy jako przykładu oznacza, że ​​hodowca kawy poradzi sobie i wyprodukuje w taki sposób, że jego synowie i córki będą mieli również możliwość wyprodukowania kawy w odpowiedniej jakości i ilości.

Co to oznacza dla Tchibo? Twierdzenie, że oferuje najlepszą jakość kawy, wymaga dużej staranności w całym łańcuchu wartości: w wyborze ziaren kawy w miejscu pochodzenia, w transporcie, w naszej wysokiej jakości prażeniu, w opakowaniu. W najlepszej jakości nie tylko rozumiemy zmysłowe właściwości kawy, ale także aspekty zrównoważone, takie jak społeczne, ekologiczne i ekonomiczne. Jesteśmy przekonani, że zrównoważony rozwój jest kluczem do wysokiej jakości kawy.

Dlatego nie tylko zwracamy uwagę na najlepszy możliwy aromat i charakter pochodzenia, ale także dbamy o ochronę przyrody i lepsze warunki życia plantatorów kawy i ich rodzin w krajach pochodzenia.
Zrównoważony rozwój jest integralną częścią strategii korporacyjnej Tchibo. W praktyce oznacza to: przeglądamy i optymalizujemy nasze działania zarówno pod względem środowiskowym, jak i społecznym. Celem Tchibo jest zapewnienie trwałości wszystkich produktów i procesów w perspektywie średnioterminowej. W ten sposób marka Tchibo i jej produkty powinny w 100% odpowiadać za odpowiedzialność środowiskową i społeczną.

Byliśmy już w stanie osiągnąć pewne sukcesy: w roku kalendarzowym 2014 ponad 35% zielonych kaw zostało już uwzględnionych w naszej koncepcji zrównoważonego rozwoju (Rainforest Alliance, Fairtrade, certyfikat UTZ, Bio zgodnie z prawodawstwem UE, 4C i porównywalne modele) . Już dzisiaj nasze kawy Tchibo Privat, Barista Caffè Crema i Barista Espresso pochodzą w 100% z certyfikowanych zrównoważonych upraw. Wszystkie kawy do naszych kapsułek Cafissimo zostały przekształcone w certyfikowane w 100%, zrównoważone jakości kawy. Tak więc około 50% zrównoważonej kawy filtrowanej oferowanej w Niemczech pochodzi z Tchibo.
W drodze do 100% zrównoważonego biznesu kawowego współpracujemy z niezależnymi, standardowymi organizacjami i stale poszerzamy naszą ofertę zrównoważonych produktów. Różne organizacje i ich lokalne organizacje partnerskie są dla nas ważnymi partnerami, aby dać plantatorom kawy bardziej zrównoważone praktyki i zapewnić ich długotrwałe użytkowanie.