Wyjątkowość espresso

Klasyczne espresso różni się od "zwyczajnej" kawy nie tylko rozmiarem filiżanki. Już samo przygotowywanie espresso jest czymś wyjątkowym.
Barista Tchibo Graziano Chessa wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Aby przyrządzić espresso nie wystarczy po prostu zaparzyć kawę. Nie ważne, czy przygotowujesz kawę w ekspresie automatycznym, czy półautomatycznym - zasada zawsze pozostaje taka sama.

Do przyrządzenia espresso wymagane jest przelanie wody pod bardzo wysokim ciśnieniem, przez bardzo drobno zmieloną kawę. Zamiast filtra używa się sitka, które przepuszcza również oleje aromatyczne kawy. W ten sposób powstaje mocna kawa o intensywnym smaku, na powierzchni której zbiera się gęsta piana w kolorze orzechowym - crema.

Idealny czas przyrządzania jednej filiżanki kawy wynosi 30 sekund. Nie mniej (wówczas espresso jest za słabe), ale też nie więcej (wówczas espresso jest zbyt gorzkie).

Mówi się, że espresso zawiera więcej kofeiny niż kawa zwyczajna. To niestety tylko plotka. Wręcz przeciwnie - mocno palone ziarna i krótki czas kontaktu drobno zmielonej kawy z gorącą wodą sprawiają, że w espresso zawartość kofeiny jest mniejsza. Ziarna kawy palone są dłużej aż osiągną ciemniejszą barwę, dzięki czemu obniża się naturalną zawartość kwasu w ziarnach.

Graziano Chessa, barista Tchibo

Zamów online espresso i caffè crema

 
 
 
 
Teraz z korkiem pozwalającym zachować pełny aromat kawy
Intensywność:36
od59,99
zł/kg 119,98
Podgląd
Teraz z korkiem pozwalającym zachować pełny aromat kawy
Intensywność:56
od59,99
zł/kg 119,98
Podgląd
Pełny smak, intensywny aromat, z delikatną aksamitną pianką
Intensywność:66
od28,99
zł/kg 115,96
Podgląd
Nowe subtelne włoskie espresso
Intensywność:46
od28,99
zł/kg 115,96
Podgląd