Kraj kawy - Brazylia

Brazylia! Z tą nazwą kojarzymy bezkresne plaże, las tropikalny, Copacabanę, karnawał w Rio i caipirinhę. Ale czy wiesz, że największy kraj Ameryki Południowej jest też największym producentem kawy na świecie?
Wyjaśnimy, czym wyróżnia się kawa brazylijska.

Kwiaty pokusy
czyli jak kawa dotarła do Brazylii

Rok 1727. Brazylia chce zarabiać na kawie, stającej się coraz ważniejszym towarem handlowym, ale sama nie posiada roślin kawowych. Wysyła więc do Gujany Francuskiej pułkownika Francisco de Mello Palheta, aby przemycił stamtąd do kraju pożądane nasiona kawy. Pułkownik dobrze wie, czym ryzykuje: kto z sąsiedniego kraju wywozi kawę, temu grozi śmierć.

Lecz przebiegły don Francisco uwodzi małżonkę gubernatora Gujany i prosi ją o kilka cennych owoców. Pułkownik otrzymuje od niej okazały bukiet kwiatów na pożegnanie – a w nim ukryte utęsknione nasiona kawy.

Odtąd już nic nie stoi na drodze Brazylii do włączenia się w handel kawą...

Cafes Do Brasil – z Brazylii na cały świat

Awans Brazylii na czołowego producenta kawy rozpoczął się w czasach, kiedy kraj ten był jeszcze kolonią portugalską. Na początku XIX wieku w Europie wzrosła popularność kawy, a jej picie zrobiło się modne wśród wszystkich warstw społecznych. Popyt na ziarna kawy rósł, a handel gwałtownie się rozwijał.

Idealny klimat w południowo-wschodniej Brazylii znakomicie sprzyjał uprawie kawy, wkrótce też Brazylia zaczęła eksportować jej więcej niż jakikolwiek inny kraj. Około roku 1830 największe plantacje kawy znajdowały się w dolinie Paraíba między São Paulo i Rio de Janeiro.

Położona na wybrzeżu mała miejscowość Paraty stała się kwitnącym punktem przeładunkowym cennych ziaren – ze spokojnego kolonialnego miasteczka kawa docierała na statkach do Europy i reszty świata. Dopiero po zbudowaniu linii kolejowej między São Paulo i Rio de Janeiro w 2. połowie XIX wieku kawę zaczęto ekspediować z tych dwóch wielkich portów.

Jak obecnie wygląda eksport brazylijskiej kawy? Nawet jeżeli Wietnam eksportuje obecnie więcej kawy niż Brazylia, ten południowoamerykański kraj w dalszym ciągu pozostaje jej największym na świecie producentem.

Mistrz świata w uprawie kawy

Z produkcją 2,7 milionów ton surowej kawy największy kraj Ameryki Południowej bezsprzecznie znajduje się na czele producentów kawy, dostarczając prawie jedną trzecią sprzedawanego na świecie towaru. Na drugim miejscu znajduje się Wietnam z produkcją ok. 1,6 mln ton.

Na powierzchni ponad 2,4 mln hektarów Brazylia uprawia dzisiaj głównie wysokiej jakości odmiany kawy arabica. Brazylijskie plantacje łącznie zajmują obszar równy w przybliżeniu powierzchni Sycylii i są położone przeważnie w południowo-wschodniej części kraju, gdzie panuje umiarkowany klimat - głównie w stanach Minas Gerais i São Paulo.

Na marginesie: Brazylia przoduje nie tylko w produkcji kawy. Brazylijczycy piją tyle kawy co prawie żaden innych naród, tak że duża część produkcji nie opuszcza kraju. Udział Brazylii w światowym spożyciu kawy wynosi całe 13% - więcej pije się tylko w USA. Jednak jeżeli chodzi o spożycie kawy na głowę, prymat dzierży zupełnie inny kraj: Finlandia. Finowie wypijają rocznie ponad 11 kg kawy, czyli prawie dwa razy tyle co Brazylijczycy.

Cafezinho: mała czarna

Brazylijczycy kochają kawę, szczególnie swoją "cafezinho". Tę małą, mocną kawę pije się w barach szybko, najczęściej na stojąco, bardzo gorącą – oczywiście bez mleka. Cafezinho jest częścią Brazylii tak jak cachaça czy caipirinha i można ją spotkać niemal na każdym rogu.

Już w 1941 roku pisarz Stefan Zweig w książce "Brazylia. Kraj przyszłości" tak opisywał brazylijską tradycję cafezinho:

„Kiedy odwiedzamy w Brazylii jakiś dom, o każdej porze dnia proponują nam kawę; wyśmienita czarna kawa w małych filiżankach jest tutaj czymś oczywistym. Pije się ją inaczej niż u nas – czy raczej nie pije się, tylko wlewa w siebie jednym energicznym ruchem, jak likier, gorącą, tak gorącą, że – jak się tu mówi – gdyby na psa upuścić parę jej kropel, uciekłby ze skowytem."
Cafezinho

Uprawa kawy w Brazylii - zrównoważone uprawy i fair trade

W Brazylii na powierzchni około 685000 hektarów uprawiana jest licencjonowana kawa „fair trade” – odpowiada to ponad jednej trzeciej całego areału upraw kawy w tym kraju. Z produkcją 83700 ton kawy „fair trade” Brazylia znajduje się na drugim miejscu wśród krajów produkujących taką kawę – za Kolumbią.

W Tchibo stosujemy kawę brazylijską z certyfikowanych zrównoważonych upraw, m.in. naszą certyfikowaną przez Rainforest Alliance Privat Kaffee "Brazil Mild" oraz Cafissimo "Espresso Brasil Beleza".
 
Łagodny smak, z lekką orzechową nutą
Intensywność:26
29,99
zł/kg 119,96
Podgląd