Andreas Christmann

Ekspert ds. zakupów kawy w Tchibo

Następny film przedstawia proces palenia kawy.
Wystarczy kliknąć na poniższy film, aby go odtworzyć.

Andreas Christmann

Ekspert ds. zakupów kawy w Tchibo

Poprzedni film przedstawia uprawę kawy.
Wystarczy kliknąć na poniższy film, aby go odtworzyć.

Kaffeeanbau
Kaffeeanbau

Uprawa kawy

Czyli w jaki sposób jest uprawiana kawa.

Kawa jest jednym z pięciu najważniejszych surowców handlowych na świecie
i zapewnia zatrudnienie ponad 25 milionom ludzi zajmujących się jej pozyskiwaniem, przetwarzaniem i dystrybucją.
Kawę uprawia się w około 80 tropikalnych i subtropikalnych państwach, leżących między 23 stopniem szerokości geograficznej północnej, a 25 stopniem szerokości geograficznej południowej, w tak zwanym pasie kawowym. Jednakże tylko 50 z tych krajów eksportuje ilości, które maja istotne znaczenie gospodarcze.

Istnieje około 80 różnych odmian kawy, przy czym tylko 2 z nich mają znaczenie gospodarcze: Arabika i Robusta. Krzewy kawy uprawiane są przede wszystkim
na plantacjach. Mogą osiągać 3 – 4m wysokości. Kwiaty są białe, a ich zapach przypomina zapach jaśminu. Początek kwitnienia przypada po porze suchej i zostaje wywołany pierwszymi opadami deszczu. Rozwijające się owoce kawy Arabika dojrzewają przez 5–8 miesięcy, natomiast owoce Robusty potrzebują 9–11 miesięcy. Ich barwa zmienia się z zielonej, poprzez żółtą do czerwonej.
Dojrzałe owoce kawy zazwyczaj zbiera się ręcznie. Po zebraniu owoce kawy zostają poddane odpowiedniemu przygotowaniu. Ziarno kawy jest oddzielane od miąższu i łupiny, a następnie suszone w tropikalnym słońcu. Tak przygotowane ziarno jest przygotowane do transportu i dalszej obróbki w palarni.