Troszczymy się o przyszłość świata kawy

Kawa i zdrowie

Kawa jest dziś jednym z najlepiej przebadanych artykułów spożywczych. Niektóre z wyników najnowszych badań naukowych znajdziecie tutaj. Zwróćcie jednak uwagę, że właściwa, zróżnicowana dieta i ruch stanowią podstawę zdrowia. Nie możemy generalizować na temat kawy, ponieważ reakcja na jej składniki może być różna.

Czy kawa pobudza?

Tak, kawa rzeczywiście pobudza. Wiele badań udowodniło tę właściwość. Świadczą też o tym liczne sytuacje, w których zmęczone osoby, np. po całonocnym dyżurze lub wcześnie rano, posilały się kawą, a zawarta w niej kofeina pobudzała je do działania. Kawa działa zresztą także u osób, które nie odczuwają zmęczenia. Zawarta w kawie kofeina może w określonych sytuacjach przyczynić się do zwiększenia koncentracji i tym samym bezpieczeństwa.

Czy kawa poprawia koncentrację?

Kofeina zawarta w kawie może wyostrzyć niektóre zmysły. Wiele osób po wypiciu kawy (w zwykłych ilościach) jest w stanie lepiej wykonywać zadania, które wymagają skupienia uwagi na dłużej. Kofeina podnosi przytomność umysłu i zmniejsza senność, co udowodniło badanie z 1992 roku. Nowsze prace naukowe potwierdziły te wyniki. Kofeina przyspiesza proces przetwarzania bodźców i informacji.

Czy kawa wypita wieczorem wpływa na sen?

Wiele opublikowanych badań dowiodło, że kofeina opóźnia zasypianie i redukuje długość snu, przy czym reakcje indywidualne mogą się znacznie różnić. Wytłumaczeniem tego zjawiska zróżnicowanych reakcji na kofeinę może być fakt, że regularni konsumenci kawy rzadziej zgłaszają problemy ze snem, niż osoby, które piją kawę jedynie okazjonalnie. Nie ma jednak wątpliwości, że przyjmowanie dużych ilości kofeiny (ponad 3mg/kg masy ciała, co odpowiada 3 filiżankom kawy) wieczorem opóźnia zasypianie i może zredukować czas snu.

Czy można uzależnić się od kawy?

Często w kontekście kofeiny mówi się o „środkach odurzających“. Kompetentne organy na całym świecie nie nakładają jednak ograniczeń spożycia kawy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że nie ma żadnych dowodów na to, iż spożywanie kawy ma konsekwencje, nawet w długiej perspektywie czasowej, które byłyby porównywalne z psychicznymi i społecznymi konsekwencjami zażywania narkotyków.

Czy kawa podnosi ciśnienie?

U osób pijących kawę rzadko, kofeina może szybko podnieść ciśnienie, które jednak równie szybko spadnie do poziomu wyjściowego. Starsze i nowsze artykuły badawcze wskazują, że wpływ kawy na ciśnienie tętnicze jest znikomy.

Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę?

Nie ma dowodów na to, że umiarkowane spożycie kawy (poniżej 300 mg kofeiny dziennie) może mieć zły wpływ na ciążę
i zdrowie płodu. Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności UE w 1999 roku potwierdził, że konsumpcja do 300 mg kofeiny dziennie nie stanowi zagrożenia. Otwarta pozostaje kwestia tego, czy większa dawka kofeiny może mieć wpływ na ciążę i płód. Obowiązuje ogólna zasada: spożywanie kawy w ilości mniejszej niż trzy filiżanki dziennie nie powinno mieć negatywnego wpływu na przebieg ciąży. W przypadku zwiększonego spożycia, przyszłe mamy powinny przerzucić się raczej na kawę bezkofeinową.

Czy matki karmiące mogą pić kawę?

Wyniki wielu badań udowodniły, że spożywana kofeina trafia do mleka matki, jednak w stężeniach tak niewielkich, że można
w zasadzie wykluczyć wpływ farmakologiczny. Według badań, w przypadku znacznej ilości kofeiny może, jeśli w ogóle można mówić o efektach jej działania, dojść u niemowląt do niewielkich kłopotów ze snem i zwiększonego pobudzenia. Jeśli jednak matka wypija dwie do trzech filiżanek kawy dziennie, takie efekty nie występują. Aby zminimalizować ryzyko także w tym przypadku, matki karmiące mogą wybrać kawę bezkofeinową.