Schließen
Odpowiednia lampa do Twojego domu

Poradnik dotyczący oświetlenia:
Odpowiednia lampa do Twojego domu

Lampki i lampy są czymś o wiele więcej niż tylko źródłem światła: Jako elementy dekoracyjne mogą podkreślać charakter pomieszczeń lub stanowić kontrast dla ich wystroju i stosownie do natężenia światła oraz jego jasności, stwarzać różne nastroje. Jednak jak dobrać odpowiednie lampy i lampki? Indywidualny projekt oświetlenia może pomóc w doborze odpowiedniej lampy do każdego pomieszczenia. Pozwoli to na aranżację wnętrz zgodnie z potrzebami i gustem ich mieszkańców lub użytkowników. Nasz poradnik zawiera najważniejsze informacje na temat doboru i rodzajów lamp oraz różnic między nimi.

Różne rodzaje lamp

Istnieje wiele rodzajów lamp. Podczas gdy lampy sufitowe i wiszące mają za zadanie jak najlepsze oświetlenie całego pomieszczenia, lampy stołowe i ścienne eksponują poszczególne strefy. Lampy stojące są natomiast dodatkowym źródłem światła uzupełniającym podstawowe oświetlenie.

Lampa jest odpowiednio dobrana do danego pomieszczenia, kiedy wspiera i podkreśla jego funkcję. Na przykład strefę jadalną w salonie doskonale wyeksponuje lampa wisząca o regulowanej wysokości. Lampa stojąca w kąciku wypoczynkowym z sofą, stworzy swoim delikatnym światłem spokojną atmosferę relaksu przed telewizorem.

Szczególne zapotrzebowanie charakteryzuje pomieszczenia lub strefy, w których chcemy skoncentrować się na pracy. Lampki na biurko kierują światło dokładnie w pożądany punkt, dzięki czemu doskonale sprawdzają się właśnie do tego celu. Lampki stołowe w sypialniach przyczyniają się głównie do tworzenia atmosfery przytulności i spokoju. Postawione na stoliku nocnym zaoszczędzą Ci trudu podejścia do włącznika na drugim końcu pomieszczenia i zapewnią oświetlenie bezpośrednio przy łóżku. Kolorowe lampy wiszące z rozmaitymi wesołymi motywami sprawią radość naszym maluchom i zapewnią dobre oświetlenie całego dziecięcego pokoju.

Diody LED, lampy energooszczędne czy halogenowe?

Mamy do wyboru żarówki LED, lampy energooszczędne i halogenowe. Na czym jednak polega różnica między różnymi typami żarówek? Wszystkie trzy warianty zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, jednak są między nimi różnice: Nowoczesne lampy LED są spośród wymienionych najbardziej energooszczędne. Można dzięki nim zaoszczędzić nawet do 85 procent energii, a dodatkowo skorzystać z ich żywotności przedłużonej nawet do 25 000 godzin. Żywotność lamp energooszczędnych wynosi natomiast około 10 000 godzin. Lampy halogenowe o żywotności 2 000 godzin wypadają najsłabiej w kategorii bilansu ekologicznego.


Oprócz oszczędności decydująca jest również jasność świecenia lamp. Wartość ta jest podawana w lumenach. Podstawową zasadą jest: Im wyższa wartość podana w lumenach, tym lampa świeci jaśniej. Lampy halogenowe osiągają 14 do 25 lumenów na Watt, a lampy energooszczędne 35 do 75, lampy LED osiągają jasność nawet 80 do 150 lumenów. Kolejna zaleta lamp LED: Osiągają pełną moc oświetlenia bezpośrednio po ich włączeniu. W przypadku lamp energooszczędnych wygląda to inaczej. Mamy tutaj zawsze do czynienia z pewnym opóźnieniem.

Jak za pomocą lamp stworzyć atmosferę w pomieszczeniu

Oświetlenie pomieszczenia ma bezpośredni wpływ na nasz nastrój. Decydujące znaczenie ma w tym zakresie temperatura barwy żarówki. Temperaturę barwy, od żółtawej ciepłej, po niebieską zimną podaje się w Kelvinach. Jeżeli potrzebujesz ciepłego, czerwonawego światła, wybierz żarówkę o niższej wartości podanej w Kelvinach. Dla uzyskania dobrej atmosfery do pracy, należy raczej wybrać zimne światło o dużej zawartości barwy niebieskiej i o wysokiej wartości wskazanej w Kelvinach. Dzięki dużej kontrastowości zapewni wyraźne widzenie i lepszą koncentrację. Dobierając odpowiednią barwę światła, można stworzyć inspirującą atmosferę pracy lub bardziej relaksujący nastrój wnętrz przeznaczonych do wypoczynku.

Style: od glamour do stonowanej elegancji

 • Nowocześnie i ponadczasowo
  Jeśli preferujesz proste i eleganckie wnętrza, nowoczesna lampa bez fantazyjnych elementów dekoracyjnych będzie dla Ciebie wręcz idealna. Dla miłośników większej dawki fantazji: Innowacyjne wariacje na temat stylu klasycznego często wyglądają interesująco.
 • Styl glamour
  Blask czy połysk: W stylu w pierwszej kolejności chodzi o to, by zwracać na siebie uwagę. Lampy w tym stylu mogą być na przykład obfitymi żyrandolami lub lampami o puszystych kloszach, które w raczej stonowanych pomieszczeniach mogą stanowić interesujący kontrast.
 • Skandynawska prostota
  Ten bardzo naturalny styl idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach miłośników naturalnych materiałów i jasnych, prostych form. Lampy o prostych kształtach z połączenia jasnego drewna z jasnymi kolorami nadadzą pomieszczeniu przyjaznego i spokojnego charakteru.
 • Styl industrialny
  Dla miłośników prostoty i funkcjonalności idealnym wyborem będą lampy w nowoczesnym stylu industrialnym. Wyjątkowy charakter tego stylu polega na kontraście chropowatych, surowych powierzchni i najnowocześniejszej techniki.

Z nami doznasz prawdziwego olśnienia:

    
Wyprzedany
 • Lampa stołowa z tekstylnym abażurem
Nordycki design: stylizowana na drewno dębowe z matowym, białym metalem
179,99
139,99
Wyprzedany
 • Lampa wisząca z drewnianym, plecionym kloszem
Z drewna stylizowanego na bambus z kloszem wewnętrznym ze szkła
399,99
319,99
Wyprzedany
 • Lampa stojąca z metalowym abażurem
Nordycki design: stylizowana na drewno dębowe z matowym, białym metalem
459,00
Wyprzedany
 • Lampa kulista z drewnianym stelażem, LED
Dekoracyjny drewniany stelaż z nałożoną kulą świetlną z mrożonego szkła
179,99
139,99
    
Wyprzedany
 • Lampa stołowa
Abażur z materiału o delikatnej strukturze i podstawa stylizowana na drewno dębowe
279,99
Wyprzedany
 • Lampa stołowa dekoracyjna
Z ekstrawagancką oprawą żarówki z korka i żarówką filamentową
229,99
179,99
Wyprzedany
 • Lampa stołowa slim, LED
Wąska z elementami w kolorze mosiądzu
369,99
249,99
Wyprzedany
 • Lampa sufitowa LED, kule
Wąska sylwetka w matowej czerni z elementami w kolorze mosiądzu i obrotowym ramieniem
459,00
399,99
    
Wyprzedany
 • Lampa stołowa LED, kula
Lampa na trzech nogach z eleganckim abażurem w kształcie kuli z mrożonego szkła
229,99
179,99
Wyprzedany
 • Wisząca lampa LED
Z 3 reflektorami w matowej czerni
459,00
399,99
Wyprzedany
 • Lampa stołowa LED ze szklanym abażurem
Elegancka lampa szklana w ekstrawaganckim mocowaniu
419,00
279,99
Wyprzedany
 • Lampa stołowa na szklanej podstawie
Ze szklaną podstawą w eleganckiej szarości
319,99
249,99
    
Wyprzedany
 • Wisząca lampa filamentowa
Z czarnego metalu z akcentami w kolorze chromu
149,99
119,99
Wyprzedany
 • Lampa stojąca LED, reflektor
Stylizowana na reflektor z głowicą w kolorze srebrnym
599,00
499,99
Wyprzedany
 • Lampa stojąca slim, LED
Wąska, w kolorze matowej czerni z elementami w kolorze mosiądzu
499,99
339,99
Wyprzedany
 • Lampa stojąca z tekstylnym kloszem
Z żarówką LED klasy energetycznej A+, 1055 lumenów, 12 watt, świeci ciepłym, białym światłem
399,99

Więcej informacji na tchibo.pl