Schließen
Wybór odpowiedniego materaca

Wybór odpowiedniego materaca

Dzięki naszemu poradnikowi znajdziesz dla siebie odpowiedni materac, który zapewni się dobry sen pełen relaksu.
Osoby, które lepiej śpią, są bardziej wydajne, sprawniejsze i lepiej się czują. Duże znaczenie ma wybór odpowiedniego materaca. Tutaj dowiesz się, jak dobrać materac do swoich potrzeb.

Odpowiednia pielęgnacja zapewnia dłuższe życie materaca

Wysokiej jakości materac ma swoją cenę - jednak ona może być warta wielu nocy pełnych relaksującego snu. Dzięki kilku łatwym sztuczkom możesz zadbać o to, aby Twój materac służył Ci przez wiele lat. Na żywotność materaca decydujący wpływ ma prawidłowa pielęgnacja.
  • Odwracanie materaca: Dzięki odwracaniu materaca dbasz o to, aby nie doszło do jego jednostronnego zużycia. Dwa razy w roku materac należy odwrócić - tutaj jednak nie wystarczy odwrócić go na drugą stronę. Należy go również przekręcić o 180 stopni. Uwaga w przypadku materacy z wkładem polowym: Większość modeli ma krój symetryczny i można je dowolnie odwracać i przekręcać. Na wszelki wypadek upewnij się jednak, zapoznając się z informacjami o produkcie.
  • Wietrzenie materaca: Podczas snu człowiek traci ok. 1,5 litra płynów, głównie poprzez pocenie się. Ta wilgoć wchłania się w materac. Dlatego od czasu do czasu warto materac postawić i dobrze przewietrzyć. W ten sposób zapobiega się przykremu zapachowi i rozwojowi grzybów. Materaca nie wolno jednak wystawiać na mocne słońce ani zostawiać przy grzejniku - mogłoby dojść do uszkodzenia materiału.
  • Pranie pokrowca: Pot wydzielany w nocy podczas snu zostawia ślady - poza tym, materace ogólnie są podatne na plamy. Dlatego już podczas zakupu należy zwrócić uwagę, czy materac posiada zdejmowany pokrowiec. Jeśli nie, kup osobne poszycie. Pokrowiec należy prać raz na trzy miesiące.
Nasza wskazówka: Taką osobną nakładkę na materac jak ta należy prać co trzy miesiące.
Nasza wskazówka: Taką osobną nakładkę na materac jak ta należy prać co trzy miesiące.

Prawidłowy stelaż zapewni dodatkowy komfort

Dla stałego komfortu podczas snu duże znaczenie ma nie tylko prawidłowo dobrany materac, lecz także wysokiej jakości stelaż, który jest dopasowany do Twoich potrzeb i rodzaju Twojego materaca. Stelaż zapewnia bowiem dodatkową amortyzację i poprawia cyrkulację powietrza.

Po tym poznasz wysokiej jakości stelaż 

Dobry stelaż nie jest sztywny, lecz elastyczny i delikatnie się poddaje, gdy osoba porusza się podczas snu na materacu. Zwykle stelaże wykonane są z listewek wygiętych w łagodny łuk. Obowiązuje zasada, że im większa liczba listewek, tym lepsza jakość stelaża. Dzięki temu ciężar ciała równomiernie się rozkłada, co zwiększa komfort snu i wydłuża żywotność materaca. Jeśli używasz materaca piankowego, odstępy między listewkami nie powinny być większe niż 4 cm, ponieważ w przeciwnym razie w miejscach nacisku może dojść do ich uszkodzenia. W zależności od długości stelaża liczba listewek waha się od 25 do 30.

Jaki model jest dla mnie optymalny? 

Wyjątkowo korzystne są proste stelaże zwijane, które stosowane są np. w łóżkach futonowych. Sprawdzonym i popularnym klasykiem jest natomiast drewniana rama sprężynowa, która dostępna jest w wersji standardowej oraz z regulowanym zagłówkiem i podnóżkiem. Dzięki temu stelaż można w łatwy sposób dopasować do sytuacji, czytając w łóżku książkę lub podnosząc nogi do góry. Pamiętaj jedynie o tym, że materace z wkładem sprężynowym źle znoszą mocne łamanie w pół, w związku z czym nie nadają się do regulowanych stelaży. Specjalne stelaże talerzowe nadają się przede wszystkim do materacy piankowych, a mniej do materacy z wkładem sprężynowym.