wandern

Poradnik turystyczny dla początkujących

Podczas pieszej wędrówki masz okazję odkryć niezwykłe uroki natury. Oddychaj głęboko przemierzając pachnące lasy lub podziwiając widok wysokich gór. Jeżeli polubisz pordóżowanie, sprawdź, co powinieneś wiedzieć o przygotowaniu się do kolejnej wędrówki!

Dlaczego wędrowanie jest zdrowe

Dla sprawności i zdrowia

Wędrowanie angażuje do pracy cały aparat ruchu. Równomierne ruchy podczas chodzenia stabilizują stawy, ścięgna i więzadła. Skutkiem takiej stabilizacji jest wzmocnienie kolan i odciążenie stawów biodrowych. Każda wędrówka nie tylko poprawia sylwetkę, ale zmniejsza również ryzyko kontuzji. Jest jeszcze jeden efekt uboczny, a mianowicie spalasz około 350 kcal na godzinę.

Kto chętnie i często wędruje, rzadziej zapada na choroby zakaźne. Regularny ruch na świeżym powietrzu wyraźnie wzmacnia układ odpornościowy. Jednak ta łatwo dostępna dyscyplina sportu ma jeszcze więcej zalet: wędrowanie zmniejsza ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego oraz zachorowań na cukrzycę.

Dla dobrego nastroju

Wędrowanie korzystnie wpływa na sprawność fizyczną – to ogólnie znany fakt. Jednak wiele osób nie wie, że sport odbija się zauważalnie na naszym nastroju. Długotrwałe chodzenie i podziwianie malowniczych krajobrazów powodują wzrost stężenia hormonu szczęścia w organizmie. Działanie to jest tak silne, że można w ten sposób leczyć lekkie i średnie stany depresyjne.

Prawidłowe ubranie turysty

Jako początkujący nie musisz zabierać na swoją wędrówkę wyposażenia najwyższej klasy. Jednak podstawowe akcesoria mogą w znacznej mierze ułatwić Ci wędrówkę. W szczególności musisz być przygotowany na wypadek nagłego załamania pogody lub konieczności poradzenia sobie na bezdrożu. Tutaj odzież gra pierwszoplanową rolę.
steppweste

Kurtki turystyczne, polary i swetry

Swetry i kurtki z polaru
W zależności od terenu, pory roku i długości trasy, należy się liczyć ze zmianami temperatury. Dlatego na wszelki wypadek należy zawsze mieć ze sobą coś ciepłego do ubrania. Ponieważ ubrania w plecaku nie mogą zajmować za dużo miejsca, ani też nie mogą być za ciężkie, należy zwrócić uwagę na możliwie niewielką objętość i wagę. Doskonale nadają się tekstylia z włókien o dużej zawartości powietrza, na przykład wełna lub polar.

Kurtki na wiatr i deszcz
W odpowiedniej kurtce możesz kontynuować wędrówkę nawet przy niesprzyjającej pogodzie, przynajmniej do najbliższego schroniska. Dobra kurtka przeciwdeszczowa jest nieprzemakalna, a także oddychająca. Ponadto posiada dużo kieszeni na drobiazgi. Dobrze uszczelnione zamki błyskawiczne i szwy zapewniają, że nawet przy ulewnym deszczu kurtka nie przemoknie. Kaptur powinien pozwolić się łatwo rozwiązywać i zawiązywać i możliwie jak najmniej ograniczać pole widzenia.

Kurtki turystyczne na tchibo.pl

wanderhemden

Koszule, koszulki i bielizna

Koszule i koszulki
To, czy zdecydujesz się na wędrówkę w koszuli, czy w t - shircie, w dużej mierze zależy od osobistych preferencji. Koszula ma kilka zalet: jeżeli w kark świeci palące słońce, można postawić kołnierz. Kiedy jest za gorąco, można rozpiąć koszulę, lub podwinąć rękawy. Typowo turystyczna kosula wykonana jest z oddychającego i wiatroszczelnego materiału. Dla wędrujących z plecakiem idealnym elementem jest wzmocniona i bezszwowa okolica ramion.

Bielizna
Jaka byłaby korzyść z oddychającej koszuli bez oddychającej bielizny? Funkcyjna odzież wierzchnia może spełniać swoje zadanie tylko jeśli baza zapewnia uczucie suchości. Dlatego zaleca się noszenie oddychającej bielizny, która skutecznie odprowadza wilgoć z powierzchni ciała, kiedy się pocimy. Taka warstwa bezpośrednio przy skórze nie pozwoli na wychłodzenie ciała w czasie postojów.
trekking schuhe

Buty i spodnie turystyczne

Buty turystyczne
Ważnym akcesorium są wygodne i dobrze dopasowane buty turystyczne. Z pęcherzami na stopach lub nawet ze zwichniętą kostką, wędrówka szybko zamieni się z przygody w koszmar. Porządne buty turystyczne mają cholewkę stabilizującą staw skokowy. Zapobiega ona nagłemu wygięciu stopy. Podeszwa jest antypoślizgowa i ma głęboki bieżnik. Dzięki temu prawie nie poczujesz nierówności terenu. Ponadto buty turystyczne powinny być lekkie i nieprzemakalne.

Spodnie
Wytrzymałe i wygodne: takie powinny być dobre spodnie turystyczne. Wzmocnienia na kolanach i goleniach zapobiegają szybkiemu przetarciu materiału. Oddychający materiał zapewnia przyjemność noszenia. Decyzja o założeniu długich lub krótkich spodni jest nie tylko kwestią temperatury. Długie spodnie chronią również przed ukąszeniami owadów i poparzeniem przez pokrzywy.

Koszule, spodnie plenerowe i buty trekkingowe na tchibo.pl

Wyposażenie turysty i prowiant

Nie tylko odzież powinna być dopasowana do wędrówki. Odpowiednie wyposażenie chroni ciało przez obrażeniami, złymi warunkami atmosferycznymi i pomaga podnieść wytrzymałość.

Odpowiednie akcesoria turystyczne

Plecaki
Stosownie do długości i czasu trwania wędrówki, będzie potrzebny plecak o odpowiedniej wielkości, aby pomieścić akcesoria i prowiant. Ponadto obowiązują pewne ogólne zasady: dobry plecak jest nieprzemakalny, lekki i ma dużo kieszeni. Dzięki temu wyszukanie odpowiedniej rzeczy nie zajmie dużo czasu. Szczególnie podczas długich wędrówek praktyczna jest możliwość mocowania na zewnątrz: w ten sposób można przypiąć do plecaka na przykład matę termiczną lub śpiwór. Dla lepszego komfortu noszenia idealny jest plecak z wyściełanym pasem biodrowym i regulowanym stelażem wewnętrznym.

Laski turystyczne
Laski turystyczne lub trekkingowe są pożytecznym akcesorium nie tylko dla starszych i słabszych turystów. Zapewniają dodatkowe podparcie i stabilność kroków na nierównym terenie, ułatwiają podejścia i odciążają stawy podczas schodzenia w dół. Dodatkowo poprawiają postawę. Porada: Szczególnie praktyczne są laski teleskopowe. Można je szybko złożyć do niewielkich rozmiarów i w razie potrzeby schować do plecaka.

Urządzenia GPS
Dla niektórych są motywacją dzieki komunikatowi o pokonanych kilometrach. Dla innych są po prostu akcesorium służącym do tego, by się nie zgubić. Urządzenia GPS zapewniają niezbędną ochronę wędrowcom poruszającym się w pojedynkę. Idealne urządzenie nawigacyjne dla turysty może występować w formie urządzenia do ręki, zegarka lub aplikacji, musi jednak mieć odporny na zadrapania wyświetlacz, być wytrzymały przy zmieniających się warunkach atmosferycznych.
wanderstöcke

Odpowiedni prowiant dla turysty

Wysiłek fizyczny podczas wędrówki prowadzi do utraty energii. Możemy ją uzupełnić spożywając w szczególności produkty bogate w węglowodany. Jednak ich nadmiar powoduje zmęczenie. Dlatego najlepiej już wieczorem przed wędrówką zjeść produkty zbożowe, jak makaron albo chleb pełnoziarnisty. Po drodze wsparciem dla naszej wytrzymałości będą przekąski takie jak batoniki proteinowe. Siły dodadzą również świeże owoce i warzywa.

Koniecznością jest też picie wystarczająco dużej ilości wody! Dla amatorów innych napojów polecamy napoje izotoniczne, wodę gazowaną z sokiem jabłkowym lub niesłodzoną herbatę.

Na tchibo.pl

Doskonałe wyposażenie na każdą pogodę: Odkryj sprytną odzież funkcyjną oraz różnorodne akcesoria turystyczne jesienią na tchibo.pl

Wolność bez granic

Moda i akcesoria plenerowe

W ten sposób uda się pierwsza wędrówka

Najpiękniejsze w wędrowaniu jest to, że można zacząć w każdej chwili. Poniższe porady dla początkujących pomogą ci znaleźć odpowiednią trasę i się nie przeforsować.
Pärchen auf Berg

Jak dobrać dzienny limit?
Zacząć należy od krótkiej wędrówki. Na pierwsze wycieczki zaleca się zaplanować nie więcej niż 12 km dziennie. Trasa nie powinna w końcu znużyć, ale sprawić przyjemność i obudzić chęć na kolejne wypady. Zaplanuj koniecznie przerwy, podczas których będziesz mógł świadomie się odprężyć i cieszyć się przyrodą.

Jaki teren?
Tereny nieutwardzone i duże wysokości lepiej zostawić dla profesjonalistów. Wybierz łatwy szlak na terenie, który znasz albo o którym zasięgnąłeś wcześniej wyczerpujących informacji. Jeżeli szukasz wyzwań i jesteś wystarczająco sprawny fizycznie, możesz wybrać szlak z podejściem. Jeżeli jednak wolisz spokojnie podziwiać krajobrazy, wybierz spokojną wędrówkę z atrakcjami na szlaku takimi jak jeziora, łąki lub punkty widokowe.

Jaki poziom trudności?
Szlaki turystyczne dzielą się na różne poziomy trudności, zgodnie ze skalą. Początkujący pokonują na przykład podczas swojej pierwszej wędrówki górskiej najczęściej poziom trudności 1. Tutaj występują niewielkie nachylenia terenu, a wszystkie drogi są odpowiednio utwardzone. Nie przewiduje się na trasie elementów wspinaczki. Nawet jeśli czujesz wystarczająco sprawny, wybierz jako początkujący dla pewności ten najłatwiejszy szlak, aby poznać teren. Jeżeli pociąga cię wyższy poziom trudności, możesz wyruszyć na szlak w towarzystwie profesjonalnego przewodnika.

Porady dla wędrujących z dziećmi

  • Dzieci chodzą wolniej i pokonują mniej kilometrów na odcinek czasu niż dorośli. Zasadą jest, że idąc z dziećmi potrzebujesz około 1,5 razy więcej czasu na pokonanie danego odcinka.
  • Zaplanuj odpowiednio częste przerwy na zabawę i piknik. Dzieci nie chcą ciągle tylko iść na przód i potrzebują dla równowagi trochę beztroskiej zabawy i szaleństwa.
  • Możesz wzbogacić wędrówkę odrobiną wiedzy. W odpowiedni sposób, przykładowo w formie quizu, możesz przybliżyć swojemu dziecku lokalną faunę i florę.
  • Zawsze miej na uwadze bezpieczeństwo, w szczególności w górach. Na stromych zboczach i w pobliżu kolejek linowych nigdy nie spuszczaj dziecka z oczu.

Porady dla wędrujących z psem

  • Przed zaplanowaniem długiej wędrówki przeanalizuj kondycję swojego czworonoga. W razie wątpliwości na wszelki wypadek zapytaj weterynarza. Oraz: Nawet najsprawniejszy pies potrzebuje chwili wytchnienia!
  • Przed wyprawą sprawdź ochronę przeciwkleszczową i książeczkę szczepień swojego psa. W razie potrzeby uzupełnij zaległe szczepienia.
  • Nawet jeżeli twój bagaż jest już ciężki, musisz pomyśleć o akcesoriach dla psa. Koniecznie pamiętaj o wystarczającej ilości wody i prowiantu.
  • Zawsze przestrzegaj przepisów dotyczących wstępu tylko na smyczy, w szczególności za granicą. Smycz jest istotna również wtedy, kiedy wiesz, że twój pies będzie reagował na dzikie zwierzęta.