Przygotowanie ręczne

» Masz ochotę na filiżankę kawy połączoną z największą przyjemnością?
Polecamy więc kawę w postaci całych ziaren, świeżo zmielonych i parzonych ręcznie. «
Indre B. Kiper kawy Tchibo
 
 
 
 

Czas na świętowanie

Uczcij każdy nowy dzień łykiem pysznej kawy. Nasza nowa seria akcesoriów do kawy w kolorze szampana doskonale się do tego nadaje.
 
 
 
 

Świeżo mielona
smakuje najlepiej!

Czy jest coś przyjemniejszego od zapachu świeżo zmielonej kawy?
Za pomocą naszych praktycznych młynków do kawy zawsze zmielisz kawę bezpośrednio przed parzeniem, więc będzie cudownie świeża i aromatyczna.

Przygotuj kawę
jak profesjonalista

Parzenie ręczne, Pour Over i inne: Jak przygotować zawsze idealną kawę.

Odkryj teraz
 
 
 
 
 

Profesjonalne akcesoria
do ręcznego parzenia

Dozowanie, mielenie i podgrzewanie – odpowiednie akcesoria do parzenia kawy za pomocą filtra ręcznego, zaparzacza French Press, Pour Over i innych.

Jaka ilość wody i kawy jest optymalna?

Właściwa proporcja kawy i wody jest kluczowa, by delektować się pyszną kawą. Idealna proporcja to 250 ml wody i 16 g zmielonej kawy na jedną filiżankę kawy − odpowiada to mniej więcej dwóm płaskim miarkom kawy. Chcesz, aby Twoja ulubiona kawa zawsze smakowała tak samo? Za pomocą cyfrowej wagi do kawy odmierzysz potrzebną ilość kawy z dokładnością co do 0,1 g. A dzięki wbudowanemu timerowi możesz również w każdej chwili mieć pod kontrolą czas parzenia.

 
 
 
 
 

Przygotowanie kawy
w filtrze ręcznym

Przygotowanie przy użyciu klasycznego filtra podkreśla owocowe aromaty i zapewnia brak osadu na filiżance. Idealny sposób dla wszystkich tych, którzy lubią cieszyć się szybko i łatwo zaparzoną świeżą kawą.
 
 
 
 

Filtry wykonane z ceramiki szkliwionej

Czy lubisz świeżą kawę parzoną i żywe kolory? Nasze wysokiej jakości szkliwione filtry ceramiczne w kolorze czerwonym i czarnym są stworzone dla Ciebie! Ciesz się kawą jak za dawnych czasów.
 
 
 
 
Idealne kawy
do parzenia ręcznego
Twoja ulubiona kawa w formie całych ziaren:
przygotowana, by sprawić Tobie przyjemność podczas picia kawy.
Przejdź do kaw

Filmy

Przygotowanie ręczne

Filtr ręczny

Powrót klasyki

Umieść filtr papierowy w filtrze ceramicznym i zwilż go wodą. Teraz umieść filtr ceramiczny na szklanym dzbanku lub na filiżance i napełnij naczynie kawą o średnim stopniu zmielenia. Im więcej kawy w proszku wsypiesz do filtra, tym mocniejszy będzie smak kawy. Zalecamy od 6 do 8 g kawy na 150 ml wody. Wlej okrężnymi ruchami gorącą (nie wrzącą) wodę i pozostaw do zaparzenia. Następnie pozwól wodzie całkowicie przepłynąć przez filtr.

Zobacz nasze filtry ręczne

Pour Over

Ręczne zaparzanie przy użyciu filtra typu dripper

Umieść filtr typu dripper w szklanym naczyniu. Aby ułatwić czyszczenie, można również dodatkowo włożyć papierowy filtr, który należy zwilżyć wodą. Napełnij go kawą o średnim stopniu zmielenia. Zalecamy od 8 do 12 g kawy na 150 ml wody, w zależności od tego, jak mocną kawę lubisz. Zwilż kawę w proszku okrężnymi ruchami gorącą (nie wrzącą) wodą i pozwól krótko naciągnąć. Następnie kontynuuj nalewanie gorącej wody, aż do osiągnięcia maksymalnej objętości. Następnie poczekaj, aż woda całkowicie przepłynie przez filtr.

Zobacz zaparzacz do kawy metodą pour over

Zaparzacz tłokowy

Przyjemnie mocny aromat

Napełnij zaparzacz tłokowy grubo zmieloną kawą. Nasza rada: wsyp 8 do 12 g kawy w proszku na 150 ml wody. Jeśli chcesz zaparzyć 1 litr kawy w swoim zaparzaczu tłokowym z sitkiem, zalecamy od 53 do 80 g kawy - w zależności od tego, jak mocną kawę lubisz. Teraz zalej gorącą (nie wrzącą) wodą. Wymieszaj kawę i umieść tłok filtra z pokrywką na naczyniu. Podczas tej czynności nie należy dociskać kawy, lecz pozostawić ją do zaparzenia na 4 do 5 minut. Następnie powoli wciskaj tłok filtra ku dołowi.

Zobacz zaparzacze tłokowe

Zaparzacz do kawy

Ceramiczny dzbanek z filtrem stałym

Umieść filtr stały w porcelanowym dzbanku. Na ok. 800 ml kawy wsyp do filtra 5-6 płaskich lub czubatych miarek kawy (7-9 g/filiżankę). Stosuj wyłącznie kawę w proszku o średnim lub grubym stopniu zmielenia. W skali od 1 (drobny) do 10 (gruby) zalecamy stopień zmielenia 6-8. Teraz wlej gorącą wodę (ok. 94°C) do filtra stałego. Pozwól kawie parzyć się przez około 3-4 minuty. Po zakończeniu ekstrakcji usuń filtr. Aby optymalnie rozprowadzić aromaty, gotową kawę należy krótko zamieszać przed nalaniem.

Zobacz nasz zaparzacz do kawy

Zaparzacze do kawy – sposób na aromatyczną kawę parzoną ręcznie

Kawa z zaparzacza to sztuka celebrowania parzenia. Zamiast zostawić cały proces parzenia automatycznym urządzeniom do przyrządzania kawy, np. ekspresom, wykonujemy wszystko sami, ręcznie. Zapach świeżo mielonej kawy, powolny proces rozwijania się aromatu i zalewania zmielonych ziaren, a potem pierwszy łyk własnoręcznie zaparzonej kawy to przyjemność w swojej najczystszej i najpiękniejszej postaci. Podobnie jak trend „slow food”, który znajduje coraz więcej zwolenników, na rosnącą rzeszę fanów nie mogą również narzekać ręczne metody parzenia kawy. A metod jest wiele. Można ją przyrządzić np. za pomocą zaparzacza tłokowego, czyli french press, lub ręcznego filtra albo filtra typu dripper do parzenia kawy metodą pour over. W Tchibo znajdziesz odpowiedni zaparzacz do kawy wraz z akcesoriami oraz oczywiście kawę - w wersji ziarnistej lub mielonej, taką jak lubisz!

Jaki zaparzacz kawy najlepiej do mnie pasuje?

Przy wyborze produktu najbardziej odpowiadającemu naszym upodobaniom istotnymi czynnikami jest czas, jakim dysponujemy, nasze preferencje smakowe oraz sposób obsługi zaparzacza. W przypadku zaparzacza tłokowego, np. naszego zaparzacza BODUM French Press, mielone ziarna kawy mieszane są bezpośrednio z gorącą wodą w dzbanku z sitkiem bez filtra. Naturalne oleje występujące w ziarnach nie są dzięki temu wypłukiwane, czego rezultatem jest wyrazisty i pełny aromat. Obsługa zaparzacza tłokowego jest prosta, a kawa gotowa po kilku minutach.
Równie łatwo i szybko przyrządza się kawę za pomocą ręcznego filtra porcelanowego z papierowym filtrem do kawy. Ta metoda polega na powolnym zalaniu kawy w filtrze. Cały proces trwa od trzech do czterech minut. Krótki czas parzenia sprawia, że kawa zawiera mało goryczki i wyróżnia się wyjątkowo delikatnym smakiem. Kolejny sposób to parzenie kawy za pomocą porcelanowego zaparzacza do kawy z filtrem typu dripper. Tego rodzaju filtr pozwala przedostać się do kawy najdrobniejszym cząstkom, by ta mogła rozwinąć pełnię aromatu.
Kolejną metodą jest zaparzenie kawy pour over, w której również używa się ręcznego filtra typu dripper. Filtr osadzony jest na dzbanku ze szkła borokrzemowego, np. naszym dzbanku z filtrem typu dripper BODUM Pour Over z korkowym kołnierzem. Dzięki długiemu procesowi zalewania zmielonych ziaren wodą, kawa może optymalnie rozwinąć swój aromat i intensywny, wyrazisty smak.

Przyrządzanie kawy w zaparzaczu – przydatne wskazówki

By cieszyć się optymalnie zaparzoną kawą z zaparzacza, istnieje kilka ważnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę. Stopień mielenia kawy powinien być dopasowany do danego rodzaju zaparzacza, podobnie jak jej ilość. Poniżej znajdziesz kilka zaleceń dotyczących parzenia kawy w zaparzaczach. Podana ilość kawy dotyczy 150 ml wody bądź 1 filiżanki i zależy od tego, jak mocną kawę preferujesz:

● Metoda parzenia za pomocą ręcznego filtra: drobny do średni stopień zmielenia, od 6 do 8 g zmielonej kawy
● Metoda parzenia pour over: drobny do średni stopień zmielenia, od 8 do 12 g zmielonej kawy
● Metoda parzenia za pomocą zaparzacza tłokowego: gruby stopień zmielenia, od 8 do 12 g zmielonej kawy

Kawę zmielisz przy użyciu naszych ręcznych i elektrycznych młynków do kawy. Do precyzyjnego odmierzania lub ważenia kawy przydadzą się odpowiednie akcesoria, np. miarka lub waga do kawy. Na smak kawy wpływ ma również woda. Miękka woda wydobędzie z kawy zawarte w niej kwasy owocowe, twarda natomiast je złagodzi. By uzyskać kawę o wyważonym aromacie, najlepiej użyj wody średnio twardej (od 8,4 do 14 °dH).
Przed użyciem filtra papierowego lub filtra typu dripper należy go zwilżyć bądź przepłukać wodą. Dzięki temu do kawy nie przedostaną się obce smaki. Wodę wlewaj powoli, wykonując czajnikiem okrężne ruchy, kierując się przy tym od środka filtra na zewnątrz. Na koniec wlewaj wodę cienkim strumieniem. W ten sposób ziarna mają równomierny kontakt z wodą i mogą odpowiednio napęcznieć. Najlepiej sprawdzi się tutaj czajnik Tchibo z wbudowanym termometrem lub elektryczna konewka do kawy z funkcją indywidualnego ustawienia temperatury, która utrzymywana jest przez 60 minut. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zalać kawę wodą o idealnej temperaturze parzenia, czyli od 92 do 96°C.
Wyczucie potrzebne jest również przy parzeniu kawy za pomocą zaparzacza tłokowego. Po upływie czasu parzenia powoli wciśnij tłok. By kawa nie ostygła zbyt szybko, warto przed jej zaparzeniem podgrzać dzbanek.

Zaparzacze tłokowe french press – dla miłośników mocnej kawy przyrządzanej w prosty sposób

Miłośnicy mocnej kawy oraz wszyscy ci, którzy preferują urządzenia łatwe w obsłudze, docenią zaparzacz tłokowy. Jego obsługa nie wymaga użycia wymiennych filtrów do kawy, a wodę można wlewać mocnym strumieniem. Wystarczy jedynie krótko zamieszać zalaną kawę i po upływie paru minut wcisnąć tłok. Gotowe. Czyszczenie zaparzacza po jego użyciu zajmuje jedynie chwilę - mniej więcej tyle, ile trwa wypłukanie dzbanka i koszyka z sitkiem. Zaparzacz tłokowy przekonuje także tym, że bez problemu można w nim zaparzyć kilka filiżanek kawy równocześnie. Tego rodzaju zaparzacze dostępne są również o pojemności 1 litra.

Czysty w okamgnieniu: prawidłowe czyszczenie zaparzaczy do kawy

Po zaparzeniu kawy czas na czynność, za którą większość miłośników czarnego napoju nie przepada: czyszczenie. W przypadku ręcznych zaparzaczy to żaden problem. Wykonane ze stali nierdzewnej i szkła mają nawet części, które nadają się do mycia w zmywarce. Do zmywarki w całości można włożyć filtr ceramiczny. Zwykle tak staranne mycie nie jest konieczne, ponieważ dzbanek i koszyk z sitkiem wystarczy wypłukać pod bieżącą wodą. W przypadku zaparzacza tłokowego fusy na dnie najlepiej wzruszyć odrobiną wody, wylać na sitko i wyrzucić - lub użyć jako nawozu do roślin. Uporczywe zabrudzenia można usunąć, wlewając do zaparzacza ciepłą wodę z kilkoma kroplami łagodnego płynu do mycia naczyń, a następnie kilka razy poruszać tłokiem w górę i w dół. Powstała piana usunie wszystkie zabrudzenia. Teraz wystarczy wylać wodę, raz jeszcze wypłukać dzbanek, wytrzeć go i koniec: zaparzacz tłokowy french press znów lśni czystością.