Czyszczenie

 • Kolba i sitka: po użyciu dokładnie wypłukać wodą i regularnie czyścić łagodnym płynem do mycia naczyń lub tabletkami czyszczącymi.
 • Złącze bagnetowe: czyszczenie za pomocą dostarczonej szczotki
 • Zbiornik na wodę: wyjmowany do góry i płukany pod bieżącą wodą


 • Tace ociekowe/kratki: można je wyjąć i wyczyścić wodą i łagodnym płynem do mycia naczyń
 • Dysza do spieniania mleka: po użyciu wypłukać przez regulator pary; poszczególne części można czyścić łagodnym płynem do mycia naczyń lub środkiem do czyszczenia systemu mlecznego

Rozwiązania problemów i usterek

Konsultacja wideo

Umów się na spotkanie z technikiem serwisu.

Ogólne

Poznaj kolbowy ekspres do kawy Tchibo »Lapressa«!

Podczas przygotowywania kawy za pomocą ekspresu kolbowego, gorąca woda przepływa pod wysokim ciśnieniem przez kolbę wypełnioną mieloną kawą. W procesie tym woda wydobywa substancje aromatyczne kawy, ale ze względu na stosunkowo krótki czas kontaktu, z kawy usuwane są tylko nieliczne substancje gorzkie. Dodatkowo użytkownik ekspresu kolbowego ma kontrolę nad ilością użytej kawy mielonej, ilością użytej wody, stopniem zmielenia kawy oraz temperaturą i konsystencją przygotowanej pianki mlecznej. W ten sposób można uzyskać espresso i napoje mleczne na bazie espresso idealnie według własnych preferencji.
Ekspres kolbowy to idealna metoda przygotowania kawy dla miłośników typowo włoskich specjałów, takich jak espresso i napoje mleczne na bazie espresso. Dla uzyskania smaku zbliżonego do napojów z kawiarni, w ekspresie kolbowym kluczowe jest odpowiednie ciśnienie około 9 barów (nie mylić z ciśnieniem pompy). Dzięki zaparzaniu pod ciśnieniem powstaje pianka typowa dla espresso.

Ekspres kolbowy jest odpowiedni dla tych, którzy lubią przygotowywać kawę i mają trochę wolnego czasu. Ponieważ w przeciwieństwie do ekspresu automatycznego, gdzie przygotowanie odbywa się za naciśnięciem przycisku, podczas przygotowywania kawy w ekspresie kolbowym, trzeba wykonać kilka czynności
Za pomocą ekspresu Lapressa można przygotować espresso, doppio (podwójne espresso) oraz napoje mleczne na bazie espresso, takie jak cappuccino, latte macchiato, espresso macchiato i flat white.
Tak. Za pomocą obrotowej dyszy do spieniania mleka w ekspresie Lapressa można przygotować mleczne napoje, takie jak cappuccino, przy czym można samodzielnie kontrolować temperaturę i konsystencję mlecznej pianki. W tym celu przyda się pojemnik do spieniania mleka, najlepiej dzbanek do mleka ze stali nierdzewnej, o pojemności ok. 350 ml.
Ogólnie rzecz biorąc, do przygotowania w ekspresie Lapressa nadają się wszystkie espresso Tchibo. W zależności od gustu, ze standardowej oferty można wybrać trzy odmiany:
 • Espresso Sicilia Style: Intensywność 6/6. Mocne espresso z aksamitną pianką, cenione na Sycylii. Doskonałe również jako cappuccino, latte macchiato lub flat white. Dostępne również jako kawa mielona.
 • Espresso Sicilia Style: intensywność 4/6. Aromatyczna kawa z aksamitną pianką, inspirowana mediolańskim 'Dolce Vita'. Doskonała również jako cappuccino, latte macchiato lub flat white.
 • Barista Espresso: Intensywność 5/6. Charakterystyczny i intensywny aromat kawy o delikatnym body, złotobrązowej piance i delikatnych nutach orzechowych. Doskonałe również jako cappuccino, latte macchiato lub flat white.

  Ponadto w ofercie znajdują się regularnie edycje limitowane.br/>
  Oprócz klasycznych odmian espresso w ekspresie kolbowym można przygotowywać wszystkie inne kawy w ziarnach. Polecamy na przykład Privat Kaffee African Blue, by cieszyć się wyjątkowym owocowym espresso, lub jedną z naszych caffè crema. Zmielone jako espresso, pozwalają na przygotowanie szerokiej gamy profili smakowych - w sam raz dla domowego baristy!
Tchibo Lapressa podgrzewa wodę do przygotowania poprzez termoblok. Woda jest pompowana przez rurę i podgrzewana elektrycznie. Takie rozwiązanie sprawia, że ekspres Lapressa nagrzewa się wyjątkowo szybko (w ciągu około 90 sekund), w przeciwieństwie do ekspresów kolbowych, które podgrzewają wodę za pomocą bojlerów.
Technologia preinfuzji sprawia, że espresso jest wyjątkowo aromatyczne: kawa mielona jest zwilżana przed ekstrakcją pod niskim ciśnieniem, pod wpływem czego pęcznieje, uwalniając substancje aromatyczne. W ten sposób napój zyskuje pełny smak i aromat.

Przygotowanie espresso

Przygotowanie espresso za pomocą ekspresu »Lapressa«

Maksymalne walory smakowe espresso w zaledwie kilku krokach
Proces ekstrakcji powinien prowadzić do harmonijnego uwolnienia wszystkich aromatów. Jeśli chodzi o smak, prawidłowo ekstrahowane espresso można rozpoznać po charakterystycznym smaku i konsystencji, w zależności od mieszanki (Arabica/Robusta i pochodzenia ziaren). Pod względem wizualnym doskonale ekstrahowane espresso charakteryzuje się równomierną, twardą, orzechowo-brązową pianką. Czasami posiada ona również słynne "tygrysie paski" (ziarnistość pianki).
 1. Do uchwytu włóż odpowiedni filtr - mały filtr do pojedynczego espresso lub duży filtr do podwójnego espresso i przygotowania dwóch espresso jednocześnie.
 2. Wsyp zmieloną kawę do uchwytu filtra i rozprowadzić ją równomiernie palcem. Ewentualnie lekko stuknij kolbą o blat lub stuknij go z boku tamperem ze stali nierdzewnej.
 3. Gdy powierzchnia kawy jest równa, przy pomocy tampera mocno dociśnij kawę.
 4. Usuń nadmiar kawy z krawędzi kolby palcem lub małym pędzelkiem.
 5. Zamocuj kolbę w urządzeniu i wybierz odpowiedni przycisk przygotowania (lewy przycisk dla pojedynczego espresso, środkowy przycisk dla podwójnego espresso lub przygotowania dwóch espresso jednocześnie).
Zalecamy, aby przed zaparzeniem kawy zamocować nienapełnioną kolbę w ekspresie i przepuścić przez nią gorącą wodę, naciskając przycisk espresso. Dzięki temu kolba zostanie wstępnie podgrzana, a espresso uzyska podczas procesu parzenia idealną temperaturę.
 1. Mieszanka kawy
  Na smak espresso wpływa nie tylko palenie i pochodzenie kawy, ale także jej mieszanka. Kawy Arabica zachowują się inaczej niż kawy Robusta. Każda mieszanka dostarczy nam innych doznań smakowych. Mieszanki espresso zawierające Robustę sprzyjają tworzeniu się pianki i mają mocny smak. Espresso z dodatkiem Arabiki ma delikatniejszy smak i mniejszą piankę.
 2. Stopień zmielenia
  Znalezienie właściwego stopnia zmielenia do przygotowania udanego espresso jest z pewnością jednym z największych wyzwań. Zasadniczo, stopień zmielenia powinien być drobniejszy niż ten używany w kawiarkach. Jeśli mielenie jest zbyt grube, aromaty są niedostatecznie ekstrahowane - woda zbyt szybko przepływa przez wypełniony kawą mieloną filtr. Jeśli mielenie jest zbyt drobne, aromaty zostaną nadmiernie wyekstrahowane - przepływ wody może zostać zablokowany. W przypadku stosowania młynków elektrycznych z oferty Tchibo, zalecamy stopień mielenia 2. Młynek sklepowy (VTA6S) powinien być ustawiony na poziom 3.
 3. Ilość
  Kolba powinna łatwo zaciskać się w uchwycie, a pomiędzy poziomem kawy a wylotem wody powinno być trochę miejsca, aby umożliwić nawilżenie i spulchnienie kawy. Do pojedynczego espresso zalecamy użycie 7-8 g kawy, do podwójnego espresso ilość kawy powinna mieścić się w przedziale 14-16 g.
 4. Tamper
  Tamper służy do mocnego ubicia zmielonego espresso w kolbie. Podstawowym celem w przygotowaniu espresso jest równomierna ekstrakcja aromatów. W tym celu należy za pomocą tampera ubijać kawę mieloną w kolbie z silnym, równomiernym naciskiem, aż do wyczucia pewnego oporu. Następnie należy wyjąć tamper również w kierunku pionowym ku górze.
 5. Czas parzenia
  Czas parzenia pojedynczego espresso powinien wynosić w przypadku ekspresu Lapressa około 10 do 15 sekund. W przypadku podwójnego espresso - około 25 do 30 sekund. Jeśli espresso wypływa zbyt szybko, należy wybrać drobniejsze mielenie. Jeśli espresso wypływa wyraźnie zbyt wolno, wówczas należy ustawić grubsze mielenie.

Zbyt mało wyekstrahowane espresso

Zbyt niska ekstrakcja oznacza, że z porcji kawy w kolbie wydobywa się zbyt mało składników. W smaku niedostatecznie ekstrahowane espresso można rozpoznać po braku body (espresso jest słabe) i nieprzyjemnym, kwaśnym smaku. Wizualnie, niedostatecznie ekstrahowane espresso ma zbyt jasną, bardzo cienką piankę. Przyczynami niedostatecznej ekstrakcji mogą być: zbyt grubo zmielona kawa, zbyt mała ilość kawy, zbyt słabe ubicie.

Nadmiernie wyekstrahowane espresso

Nadmierna ekstrakcja oznacza, że z kawy uwalnia się zbyt wiele gorzkich substancji. Nadmiernie wyekstrahowane espresso można rozpoznać po nieprzyjemnym gorzkim smaku palenia. Wizualnie, zbyt intensywne espresso można rozpoznać po bardzo ciemnej piance, prawie czarnej na brzegach. Przyczynami nadmiernej ekstrakcji mogą być: zbyt drobne zmielenie, zbyt duża ilość kawy, zbyt mocne ubicie.
Jeśli espresso ma "słaby" smak, prawdopodobnie jest niedostatecznie wyekstrahowane. Zbyt niska ekstrakcja ma miejsce, gdy kawa jest zmielona zbyt grubo, zbyt lekko dociśnięta w kolbie lub gdy kawa jest tylko częściowo wyekstrahowana. Jeśli po zaparzeniu kawy w filtrze (w krążku fusów) pojawią się dziury, oznacza to, że woda wybrała najłatwiejszą drogę i kawa nie została równomiernie ekstrahowana. W takim przypadku należy zmielić kawę drobniej i/lub mocniej ją docisnąć.
Jeśli espresso ma bardzo gorzki smak, prawdopodobnie jest nadmiernie wyekstrahowane. Nadmierna ekstrakcja następuje wtedy, gdy kawa została zmielona zbyt drobno, zbyt mocno dociśnięta lub użyto zbyt dużej ilości kawy mielonej. W takim przypadku należy sprawdzić stopień zmielenia, siłę nacisku i ilość użytej kawy.
Jeśli espresso ma zbyt kwaśny smak, prawdopodobnie czas ekstrakcji był zbyt krótki (z powodu zbyt grubo zmielonej kawy i/lub zbyt małego nacisku podczas ubijania). Zbyt niska temperatura parzenia również może prowadzić do kwaśnego smaku, ale nie powinno to mieć miejsca w przypadku ekspresu Lapressa, ponieważ ekspres został opracowany zgodnie ze standardami Tchibo.
Jeśli warstwa pianki na espresso jest bardzo cienka lub nie ma jej wcale, prawdopodobnie espresso jest niedostatecznie ekstrahowane. Powodem niedostatecznej ekstrakcji mogą być: zbyt grubo zmielona kawa, zbyt mała ilość kawy, zbyt słabe ubijanie. Innym powodem zbyt delikatnej pianki może być stara kawa, należy zwrócić uwagę na datę przydatności do spożycia. Kawa powinna być również przechowywana w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu.
Jeśli fusy kawy (krążek) w kolbie są po przygotowaniu bardzo wodniste, prawdopodobnie użyto zbyt mało kawy mielonej lub została ona zmielona zbyt drobno. Do pojedynczego espresso zalecamy użycie 7-8 g kawy, do podwójnego espresso ilość kawy powinna mieścić się w przedziale 14-16 g.
Jeśli w fusach (lub krążku fusów) po przygotowaniu kawy w kolbie znajdują się dziury i tunele, to zjawisko to nazywane jest "channelingiem". Ze względu na lokalne defekty w krążku, woda przebija się przez kawę mieloną tylko miejscami (szuka drogi najmniejszego oporu). Prowadzi to do częściowej nadekstrakcji i nierównomiernego wypływu kawy z kolby. Przyczynami mogą być: użycie zbyt małej ilości zmielonej kawy, niewystarczająco równomierne i/lub mocne dociśnięcie kawy, lub też użycie starej kawy (po pewnym czasie kawa traci zdolność pęcznienia).
Po wyrzucie pary, urządzenie nagrzewa się do temperatury, w której przygotowanie kawy nie jest możliwe. Kawa spaliłaby się i miała gorzki smak.
Podczas studzenia, wszystkie przyciski się świecą, a przyciski espresso są zablokowane. Jeśli w tym czasie zostanie wciśnięty przycisk do przygotowywania kawy, inne przyciski gasną i miga tylko przycisk pary. Trwa to do momentu całkowitego ostygnięcia ekspresu. Aby przyspieszyć ten proces, gorącą wodę można odprowadzić do pojemnika przez dyszę do spieniania mleka (należy podkręcić regulację pary bez wcześniejszego wciskania przycisku pary).

Przygotowanie mlecznej pianki

Spienianie mleka za pomoc ekspresu »Lapressa«

Do napojów mlecznych takich jak cappuccino, espresso macchiato i inne.
Do spieniania mleka służy obrotowa dysza spieniająca Lapressa. Podgrzewa ona mleko gorącą parą i spienia je. Do wytworzenia pary woda musi być podgrzewana bardziej niż do przygotowania kawy. Dlatego też ekspres nagrzewa się ponownie. Z tego powodu lepiej najpierw przygotować kawę, a następnie spieniać mleko. Jeśli chcesz przygotować kolejną kawę, urządzenie musi najpierw nieco ostygnąć.
 1. Skieruj dyszę do spieniania mleka na kratkę ociekową i naciśnij przycisk pary. Przycisk pary miga i rozpoczyna się proces podgrzewania.
 2. Kiedy przycisk pary zacznie się świecić w trybie ciągłym, wymagana temperatura została osiągnięta.
 3. Napełnij dzbanek na mleko lub szklankę do latte macchiato do około 1/3 mlekiem. Spienianie zwiększa objętość mleka, dlatego należy pozostawić odpowiednią ilość miejsca w naczyniu.
 4. Skieruj dyszę do spieniania mleka do dzbanka i zanurz ją pod powierzchnię mleka. Uważaj, aby nie rozpryskiwać - dysza musi pozostawać pod powierzchnią mleka.
 5. Przekręć pokrętło regulacji pary z boku urządzenia na "wyrzut pary". Poruszaj dzbankiem w górę i w dół delikatnymi ruchami okrężnymi aby wytworzyć jak najwięcej piany. Uzyskanie idealnego efektu wymaga trochę wprawy.
Aby uzyskać jak najbardziej stabilną piankę mleczną, użyj mleka o niskiej zawartości tłuszczu, jednak nie mniej niż 1,5%. Aby uzyskać kremową piankę mleczną, użyj mleka pełnego (3,5%). Świeże mleko jest trudniejsze do spienienia niż mleko o przedłużonej trwałości. Dlatego najlepiej jest używać mleka UHT. Spienianie działa najlepiej na mleko schłodzone w lodówce, które wlewamy do dzbanka na mleko bezpośrednio przed przygotowaniem. Mleko bez laktozy lub alternatywy mleka, takie jak mleko migdałowe, kokosowe lub ryżowe również doskonale nadają się do uzyskania pysznej pianki mlecznej.
Ogólna zasada to spienianie mleka aż do uzyskania pożądanej konsystencji i temperatury. Zalecana jest kremowa konsystencja i temperatura około 70˚C. O tym, że temperatura została osiągnięta świadczy fakt, że dzbanek z mlekiem jest zbyt gorący, aby go dotknąć.
Latte art to tworzenie w mlecznej piance rozmaitych motywów, np. serca lub liści. Szczególnie ważna jest przy tym odpowiednia konsystencja mlecznej pianki: w przypadku latte art mleczna pianka nie może być zbyt zwarta ani mieć zbyt dużej objętości. Idealna jest delikatna, lekko kremowa mikropianka.
Ważne jest również, aby po spienieniu pracować szybko, ponieważ po około 30 sekundach mleczna pianka rozdziela się na mleko i grubą warstwę piany. Spienione mleko należy więc szybko i równomiernie wlać do espresso. Należy zachować odległość około 5 cm od filiżanki. Jeśli mleko wlewa się do filiżanki z większej odległości, mleko unosi jedynie piankę od espresso i pozostawia na powierzchni niewielką ilość mlecznej pianki. Jeśli nalewa się ze zbyt małej wysokości, mleczna pianka spływa na piankę kawy i nie można stworzyć żadnego motywu.

Czyszczenie

Czyszczenie ekspresu »Lapressa«

Szybkie i łatwe czyszczenie dzięki dołączonej do zestawu szczotki
Fusy z kawy najlepiej wystukać z sitka używając odbijaka. Robi się to poprzez stukanie brzegiem sitka w kolbie w odbijak, aż wilgotne fusy kawy wpadną do pojemnika. Ważne jest, aby stukać nie tylko w uchwyt kolby, ale także w obręcz filtra, w przeciwnym razie filtr także wypadnie.
Instrukcje krok po kroku znajdują się w instrukcji obsługi.

Odkamienianie

Odkamienianie ekspresu »Lapressa«

Dla długotrwałej radości z kawy i trwałości ekspresu
Lapressa wskazuje, kiedy potrzebne jest odkamienianie. Gdy wszystkie trzy przyciski sterujące świecą się na czerwono, urządzenie powinno zostać odkamienione, aby zwiększyć jego żywotność i zaoszczędzić energię. Instrukcje krok po kroku można znaleźć w instrukcji obsługi.
Tak. Dzięki współpracy z firmą durgol®, Tchibo posiada w swojej ofercie środek do czyszczenia układu mlecznego, tabletki czyszczące do usuwania olejków kawowych oraz odkamieniacz. Wszystkie trzy produkty idealnie nadają się do ekspresów Tchibo, w tym Lapressa, i można je kupić zarówno w sklepach Tchibo, jak i na stronie tchibo.pl.

Serwis

Ekspresy Lapressa są serwisowane w centrum naprawczym ERC (EuroRepair Center) w Föhren koło Trewiru.