JAZDA NA NARTACH: W DROGĘ NA STOK!

Oddech paruje, policzki płoną, a Ty z zawrotną prędkością mijasz skrzące w śniegu krajobrazy. Nieważne, czy wolisz biegi płaskie, czy narciarstwo alpejskie, jazda na nartach to przeżycie nieporównywalne z niczym innym. Dla wielu amatorów sportów zimowych coroczny urlop w górach do idealne połączenie zabawy, aktywności oraz odpoczynku. A wszystkim innym trzeba wyraźnie powiedzieć: warto spróbować!

3 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO JEŹDZIĆ NA NARTACH

Jazda na nartach czyni szczęśliwym

Ruch na świeżym, mroźnym powietrzu powoduje, że nasz organizm zaczyna wydzielać hormony szczęścia. Naukowcy odkryli, że narciarze to grupa ludzi, która bardzo często przeżywa tzw. „flow”. W trakcie zjazdu skupiają całą swoją uwagę na drodze, którą muszą jeszcze pokonać, odczuwając przy tym niesamowitą lekkość, która sprawia, że wszystko inne przestaje się liczyć.

Jazda na nartach jest zdrowa

Wątpliwości, co do bezpieczeństwa. Odpowiednie przygotowanie i dopasowany sprzęt to podstawa, aby jazda na nartach była bezpieczna, zdrowa i poprawiała naszą kondycję. Sport narciarski wzmacnia przede wszystkim układ krążeniowy i przyspiesza metabolizm. Jeżdżąc na nartach, poprawiamy także naszą równowagę i koordynację.

Przygoda dla całej rodziny

Swoją niesłabnącą popularność narty zawdzięczają również temu, że mogą być rozrywką dla całej rodziny. W pięknych, pokrytych śniegiem okolicznościach przyrody, z dala od szarej codzienności radość z jazdy na nartach czerpią i mali i duzi. W wielu ośrodkach narciarskich przyjaznych dzieciom oferowane są nawet specjalne kursy dla najmłodszych.

- PORADNIK -
Sprawdza się przy odzieży narciarskiej: „zasada na cebulkę”

Uprawiając sporty zimowe na świeżym powietrzu, dużą uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na odzież. W przypadku jazdy na nartach największym wyzwaniem dla odzieży jest to, aby spełniała swoje zadanie zarówno w kolejce na wyciąg, jak i w trakcie szalonego i bardzo męczącego zjazdu. W takich sytuacjach sprawdza się zasada „ubierania na cebulkę”. Kilka warstw ubrań pozwala nam bez trudu dopasować się do zmiennych warunków zewnętrznych.

Pierwsza warstwa: bielizna funkcyjna regulująca temperaturę ciała

Pierwsza warstwa, czyli przylegająca bezpośrednio do ciała, odpowiedzialna jest za regulację temperatury. Chroni organizm przed przegrzaniem, gdy temperatura wzrasta i wychłodzeniem, gdy spada. Bardzo dobrze sprawdza się bielizna funkcyjna z włókien poliestrowych lub poliamidowych, która chroni ciało przed wilgocią, odprowadzając ją na zewnątrz. Bielizna termoaktywna jest najbardziej skuteczna wtedy, gdy zakładamy ją bezpośrednio na ciało. Aby nie drapała ani nie obcierała, polecamy odzież o płaskich szwach lub odzież bezszwową.

Druga warstwa: termoizolacyjna odzież polarowa

Głównym zadaniem warstwy środkowej jest kumulacja ciepła. Odpowiedzialna jest także za odprowadzanie wilgoci z warstwy przylegającej do ciała na zewnątrz tkaniny. Ważne jest, aby tej wilgoci nie kumulowała. Z tego względu na drugą warstwę nie nadaje się odzież z bawełny, mimo że jest ciepła i oddychająca. Włókna naturalne chłoną bowiem wodę i w dodatku długo schną. Bardzo dobrym rozwiązaniem na warstwę kumulującą ciepło są ubrania z termoaktywnego i szybkoschnącego polaru. Oddychające getry lub kalesony narciarskie chronią dolne partie ciała.

Trzecia warstwa: kurtki i spodnie nieprzepuszczające wiatru i wilgoci

Jeżdżąc na nartach, musimy chronić nasze ciało przed mroźnym wiatrem i śniegiem. To jest zadanie dla warstwy trzeciej, która nie przepuszcza zimnego powietrza i wilgoci, chroniąc nas przed deszczem i śniegiem. Podobnie jak poprzednie warstwy musi być termoaktywna – nie może przepuszczać wiatru, ani wilgoci, a ma zapobiegać przegrzaniu. Takie wymagania spełniają spodnie i kurtki narciarskie wykonane z tkanin funkcyjnych, np. ze specjalną impregnacją.

Z JAKICH MATERIAŁÓW POWINNA BYĆ WYKONANA BIELIZNA NARCIARSKA?

Bielizna bawełniana to bardzo dobry wybór do noszenia na co dzień, ponieważ jest łatwa w czyszczeniu i prosta. Natomiast na stoku zimą się nie sprawdza. Jeśli podczas zjazdu bardzo się spocimy, wchłonie pot i przyklei się do skóry. Gdy przestaniemy się ruszać, wilgotny materiał bardzo szybko doprowadzi do wychłodzenia. Dlatego do jazdy na nartach należy wybrać bieliznę z innych materiałów.

Przyjemna, ciepła i miękka: wełna z merynosów

Wełna charakteryzuje się zwykle bardzo dobrymi właściwościami termicznymi. Wełna z merynosów to bardzo dobry gatunek. Jest bardzo delikatna, dzięki czemu nie drapie i lekko przylega do ciała. Ponadto bardzo dobrze neutralizuje zapachy i nawet po kilkudniowym noszeniu ładnie pachnie. Odprowadzając wilgoć na zewnątrz i kumulując ciepło, zapewnia także odpowiedni komfort cieplny. Kolejną jej właściwością jest bardzo wysoki współczynnik oddychalności.

Optymalna regulacja komfortu cieplnego dzięki włóknom funkcyjnym

Włókna sztuczne produkowane są dzisiaj w taki sposób, aby spełniały odpowiednie wymagania. Bielizna funkcyjna dla narciarzy musi przede wszystkim gwarantować, że organizm się nie wychłodzi, ani nie przegrzeje, nawet gdy fazy aktywności i spoczynku następują po sobie naprzemiennie.

Aktualne trendy w modzie narciarskiej

Najważniejsze cechy odzieży narciarskiej to funkcjonalność i bezpieczeństwo, co wcale nie oznacza, że nie może być modna i estetyczna. Wręcz przeciwnie, dzięki żywym kolorom i wyszukanym krojom odzież narciarską można też nosić na co dzień, np. lekkie, damskie kurtki albo inne ocieplające dodatki.

Gogle narciarskie z lustrzaną powłoką

Gogle narciarskie w trakcie jazdy chronią oczy przed wirującym śniegiem i promieniami słonecznymi. Szczególnie polecane są okulary z powłoką lustrzaną o czerwono-pomarańczowych lub niebieskawych szkłach. Dzięki nim można bez trudu zauważyć wszelkie nierówności podłoża, nawet przy złej widoczności.

Kolorowe dodatki i ubrania

Nieważne, czy z modnymi, kolorowymi nadrukami, czy w wersji jednokolorowej – najciekawsze są kurtki i spodnie narciarskie w świeżych, żywych i mocnych kolorach. Zestawy w jednym odcieniu można ożywić kolorowymi dodatkami, np. kaskami czy chustami.

Ultralekkie kurtki i ocieplane spódnice

Nowoczesne puchowe kurtki przekonują swoją niewielką wagą i bardzo dobrymi właściwościami termicznymi. Ocieplana spódnica to świetne uzupełnienie kilkuwarstwowego zestawu, ponieważ można ją szybko założyć i zdjąć. Odzież puchowa kumuluje ciepło przez powietrze. Dzięki temu możemy zaoszczędzić dużo miejsca przy jej przechowywaniu.

„Safety First“: pamiętaj o swoim bezpieczeństwie!

Bez znaczenia, czy jesteśmy wytrawnymi narciarzami, czy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę ze śnieżnym szaleństwem. Kask chroniący głowę to część wyposażenia narciarskiego. W niektórych krajach, np. w Austrii, obowiązek noszenia kasków przez dzieci podczas jazdy na nartach jest określony w ustawie. Dorośli również nie powinni z niego rezygnować, ponieważ nie tylko chroni przed poważnymi urazami głowy przy upadku lub zderzeniu, ale też ociepla. Nowoczesne kaski zachwycają nie tylko lekkością i komfortem noszenia, ale także ładnymi wzorami.

Sporty zimowe: optymalna odzież na śnieżne szaleństwa!

Na tchibo.pl znajdziesz teraz idealną odzież zimową: od termoaktywnej bielizny funkcyjnej po ocieplaną kurtkę narciarską!