Odpowiedzialne działanie

Troska o środowisko dzięki materiałom z recyklingu

Każdego roku do naszych oceanów trafia od 4,8 do 12 milionów ton samych odpadów z tworzyw sztucznych - w tym liczne butelki PET, sieci rybackie oraz wiele więcej. Inne surowce, takie jak resztki dywanów czy produkty bawełniane, również w dużej części trafiają na wysypiska śmieci i obciążają nasze środowisko.

Poprzez recykling tych cennych surowców wprowadzamy je z powrotem do obiegu gospodarczego i tworzymy z nich coś nowego. Stale szukamy innowacyjnych rozwiązań, aby nasze produkty były nie tylko lepsze, ale również coraz bardziej zrównoważone.

Zmień stare w nowe:
produkty wykonane z plastiku z recyklingu

Tworzywa sztuczne to znacznie więcej niż odpady: już od kilku lat stosujemy inteligentne procesy ponownego przetwarzania, aby produkować z odpadów nowe, ekologiczne włókna. Na przykład, niektóre z naszych produktów są wytwarzane z przetworzonych butelek PET (poliester), starych sieci rybackich, odpadów plastikowych i odpadów tkanin, takich jak dywany i resztki tekstyliów (na przykład Econyl®). Tylko w ubiegłym roku przetworzyliśmy około 63 milionów butelek PET na nasze tkaniny z materiałów pochodzących z recyklingu.*
* Źródło: Textile Exchange (obliczenia własne na podstawie Shen L., et al. (2010) Resour Conserv Recycl, 55 (1), 34-52).
Zbieramy i ponownie wykorzystujemy również odpady produkcyjne, które zazwyczaj nie wchodzą nawet do obiegu gospodarczego (tzw. odpady przedkonsumenckie). W ten sposób odzyskujemy pozostałości poprodukcyjne zarówno z tekstyliów, jak i materiałów twardych.

3 argumenty za wykorzystaniem tworzyw sztucznych z recyklingu:

Redukcja odpadów plastikowych

Dzięki produktom wykonanym z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu, materiał ten zostaje dobrze wykorzystany i mniejsza jego ilość musi zostać wyprodukowana od nowa.

Redukcja emisji CO2

Do produkcji tkanin wykonanych z przetworzonego plastiku zużywa się mniej ropy naftowej. Dzięki temu powstaje mniej gazów cieplarnianych - a to chroni oceany i atmosferę.

Oszczędność energii

Produkty, które w procesie produkcji zużywają mniej energii, pomagają chronić środowisko.

Drugie życie wełny i kaszmiru

Prawdziwa przyjemność ze zrównoważonego rozwoju: w przypadku naszych produktów z wełny i kaszmiru z recyklingu, te wysokiej jakości naturalne materiały są odnawiane i ponownie wykorzystywane. W ten sposób oszczędzamy cenne zasoby - przy jednoczesnym zachowaniu jakości naszych produktów.

2 argumenty za recyklingiem wełny i kaszmiru:

Ochrona pastwisk

Dzięki zastosowaniu wełny i kaszmiru z recyklingu, w hodowli zwierząt wykorzystuje się mniejszą powierzchnię ziemi, co pozytywnie wpływa na środowisko i zwierzęta.

Ponowne wykorzystanie

Wełna i kaszmir z recyklingu to zrównoważona alternatywa dla żywej wełny. Dzieje się tak dlatego, że istniejące materiały są ponownie wykorzystywane do wytwarzania nowych produktów w sposób rozsądny i szczególnie przyjazny dla środowiska.

Co się kryje za bawełną z recyklingu

Ponad 80% wszystkich zużytych produktów z bawełny trafia na wysypiska śmieci. Jednak obecnie istnieje możliwość poddania znacznej ich części recyklingowi. W przypadku naszych produktów z bawełny pochodzącej z recyklingu, przywracamy ten naturalny materiał do obiegu i przetwarzamy go w nowe, zrównoważone włókna.

3 argumenty za recyklingiem bawełny:

Oszczędność wody

Jeśli do wytwarzania produktów wykorzystuje się bawełnę z recyklingu, zmniejsza się zapotrzebowanie na jej uprawę. Dzięki temu oszczędzamy wodę.

Ochrona pól

Recykling bawełny oznacza, że pod jej uprawę potrzeba mniej ziemi - a to jest korzystne dla środowiska.

Redukcja chemikaliów

Produkty wykonane z włókien bawełnianych pochodzących z recyklingu nie wymagają stosowania syntetycznych środków chemicznych, takich jak środki ochrony roślin i nawozy.

Wyjątkowe włókna

Czy słyszeliście o włóknach lyocell TENCEL™ z technologią REFIBRA™? Wytwarzane przy jego użyciu zrównoważone włókno celulozowe jest naprawdę wyjątkowe i już teraz wykorzystujemy je w niektórych naszych ubraniach. Dzięki upcyklingowi pozostałości po produkcji bawełny, zmieszanych z masą celulozową pochodzącą z certyfikowanych, zrównoważonych lasów, powstaje zupełnie nowe włókno. W ten sposób powstaje mniej ścieków niż w procesie produkcji włókien konwencjonalnych i znacznie mniej odpadów.

TENCEL™ i REFIBRA™ są znakami towarowymi firmy Lenzing AG.

Recykling bez granic

Co jeszcze można poddać recyklingowi? Całkiem sporo! W celu wykorzystania istniejących zasobów zawsze poszukujemy nowych, innowacyjnych rozwiązań. Na przykład niektóre z naszych produktów są wytwarzane z włókien funkcjonalnych przy użyciu fusów z kawy. Brzmi kosmicznie, ale jest całkiem praktyczne! Włókna z kawy rewelacyjnie nadają się do produkcji nie tylko strojów sportowych, ale także papieru, który wykorzystujemy do wytworzenia naszych katalogów Tchibo, a w tym procesie używamy nawet poddanych recyklingowi fusów po kawie ze sklepów Tchibo.

W ten sposób możemy uniknąć produkcji odpadów i wykorzystać specjalne właściwości tych zasobów do wytwarzania z nich nowych, wyjątkowych produktów.

Co mamy w planach?

Osiągnęliśmy już bardzo wiele - jednak wciąż mamy wiele do zrobienia! Obecnie 14% naszych produktów z włókien syntetycznych pochodzi z recyklingu. Do 2025 roku chcemy, aby 100% z nich pochodziło z ekologicznych materiałów. Pracujemy również nad rozwiązaniami, dzięki którym wkrótce również nasze produkty będą łatwo poddawały się recyklingowi. Razem możemy chronić nasze środowisko w dłuższej perspektywie.

Dziękujemy za przyłączenie się do naszego zaangażowania w zrównoważony rozwój!