BIEGANIE ZIMĄ

Za zimno, za mokro, za ciemno ... Bieganie zimą? Czemu nie! Termoaktywne włókna przepuszczają powietrze i utrzymują przyjemny klimat cieplny, przyjazna dla środowiska powłoka ochronna sprawia, że krople deszczu nie przenikają do wnętrza, a dobrze widoczne odblaski gwarantują bezpieczeństwo nawet o zmierzchu. Zatem zawiąż buty i w drogę na mróz!

3 DOBRE POWODY, ABY BIEGAĆ ZIMĄ

Żegnaj, przeziębienie!

Osoby, które regularnie biegają, wzmacniają cały swój organizm, łącznie z układem immunologicznym. Zimą i jesienią można uniknąć dzięki temu przeziębień i infekcji.

Bieganie czyni szczęśliwym

Biegacze żyją zdrowiej, ponieważ częściej przebywają na świeżym powietrzu. Ta zasada dotyczy przede wszystkim zimniejszych miesięcy, gdy słońce szybciej zachodzi. Spora dawka tlenu, więcej naturalnego światła i ruchu to gwarancja zadowolenia i spokoju ducha.

Bieganie odmładza

Lepsza kondycja, zdrowsze serce, wolniejsze tętno i lepsze ukrwienie przyczyniają się do zdrowej cery i dobrego samopoczucia. Biegacze są bardziej wysportowani i silniejsi, a to sprawia, że dłużej pozostają młodzi.

- PORADNIK -
ODPOWIEDNIE UBRANIE – WARSTWA PO WARSTWIE

Uprawiając sport w zimnych porach roku, sprawdza się zasada „ubrania na cebulkę”. Oznacza to, że zamiast jednej cieplejszej rzeczy zakładamy na siebie, w zależności od pogody i temperatury, kilka warstw. Zaletą takiego postępowania jest to, że ubiór możemy dopasować do zmiennych warunków atmosferycznych.

Pierwsza warstwa: oddychająca bielizna funkcyjna

Bielizna sportowa jako warstwa przylegająca bezpośrednio do ciała musi spełnić trudne zadanie: grzać, gdy jest chłodno, a chłodzić, gdy jest ciepło. Bielizna termoaktywna wykonana ze sztucznych włókien, np. poliestru i poliamidu, odprowadza wilgoć na zewnątrz, gdzie osadza się na zewnętrznej stronie tkaniny, regulując w ten sposób temperaturę ciała i chroniąc je przed przegrzaniem. Dobra bielizna sportowa nie może drapać i obcierać.
Wskazówka: Jeśli bielizna funkcyjna ma skutecznie spełniać swoje właściwości i regulować temperaturę ciała, powinna przylegać bezpośrednio do skóry.

Druga warstwa: termoaktywna koszulka z długim rękawem lub kamizelka

Środkowa warstwa służy do kumulowania ciepła. W zależności od warunków pogodowych i odczuwalnej temperatury sprawdzają się zarówno cienkie włókna, jak i cieplejsze materiały termoaktywne. Oznacza to, że na drugą warstwę można ubrać cienką koszulkę z długim rękawem albo bluzę lub kamizelkę z polaru. To, jakie ubrania nosimy najchętniej, zależy od indywidualnego odczuwania temperatur. Przy zimnej przygodzie bardzo dobrze sprawdzają się termoaktywne getry i spodnie do biegania.

Najważniejsza zasada: odzież musi być oddychająca, czyli odprowadzać wilgoć na zewnątrz, aby tam się skraplała.

Trzecia warstwa: osłona przed wiatrem i deszczem

Zewnętrzna warstwa służy ochronie przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Gdy na dworze panują bardzo niskie temperatury i jest mokro, potrzebujemy odzieży funkcyjnej o podwyższonych parametrach, która z jednej strony chroni nas przed deszczem i wiatrem, a z drugiej strony odprowadza wilgoć na zewnątrz, chroniąc nas przed przegrzaniem. Idealnym rozwiązaniem są termoaktywne kurtki do biegania lub kurtki z membraną „windstopper” i powłoką ecorepel®, która sprawia, że wilgoć skrapla się na warstwie zewnętrznej tkaniny.

Biegając zimą, warto nosić czapki i rękawice do biegania nieprzepuszczające wiatru. Wskazówka: jeśli zapisujesz swój trening przy użyciu smartfonu, przydadzą Ci się rękawiczki z punktami przewodzącymi, które umożliwiają obsługę ekranów dotykowych.

- TECHNOLOGIA -
CO DECYDUJE O JAKOŚCI ODZIEŻY SPORTOWEJ?

Osoby, które regularnie biegają, wiedzą, jaki wpływ na osiągi ma wygodna odzież i odczuwany komfort cieplny. Takie wymagania spełnia wysokiej jakości termoaktywna odzież funkcyjna, która nawet w trakcie długiego treningu nie obciera, ani nie uwiera. Na jakiej zasadzie działa właściwie odzież funkcyjna?

OPTYMALNY KOMFORT CIEPLNY

Wysokiej jakości ubrania sportowe muszą w trakcie treningu zabezpieczyć nasze ciało przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Szczególnie zimą zdrowy trening możliwy jest wyłącznie wtedy, gdy temperatura naszego ciała jes regulowana .

Odzież sportowa Tchibo z powłoką DryActive Plus (3) zapewnia odpowiednie odprowadzanie wilgoci w trakcie biegania. Każde włókno (2) chłonie pot, nie kumulując go, lecz odprowadzając na zewnątrz tkaniny, gdzie wyparowuje (4). Tkanina przepuszcza powietrze (1), dzięki czemu nasze ciało pozostanie suche nawet w trakcie ciężkiego, fizycznego wysiłku i nie dojdzie do jego przegrzania.

KOMFORT NOSZENIA DZIĘKI ODZIEŻY BEZSZWOWEJ

Seamless oznacza „bezszwowy“ i dotyczy odzieży, która została wyprodukowana przy użyciu nowoczesnych maszyn szwalniczych do produkcji wyrobów bez widocznych szwów. Dzięki takim maszynom można łączyć w całość różne fragmenty wykrojów, bez konieczności wykonywania połączeń, które wpływają negatywnie na właściwości termoaktywne odzieży.

Zaletą bezszwowej odzieży sportowej jest to, że brak szwów pozwala uniknąć obtarć i nadmiernego ucisku, a to przekłada się na większy komfort i lepsze dopasowanie ubrania do ciała.

- PORADY -
BIEGANIE O ZMIERZCHU

Lubisz biegać wieczorem i nie straszny jest Ci zmierzch? W takim razie zadbaj o swoją widoczność – odblaskowe elementy na lub przy odzieży sportowej to konieczność, jeśli biegasz o zmierzchu.

Odblaski

Biegając zimą, należy koniecznie zadbać o odblaskowe elementy przy odzieży. Odblaski powinny znajdować się z przodu i tyłu tułowia, po bokach nogawek oraz na butach.

Samoświecące diody LED

Przydatnym uzupełnieniem elementów odblaskowych na odzieży do biegania są samoświecące opaski z diodami LED, które można umieścić np. na ramieniu. Opaski te widoczne są nawet wówczas, gdy na odzież nie pada żadne światło.

Kamizelka odblaskowa

Osoby, które regularnie biegają lub trenują o zmierzchu, powinny zastanowić się nad zakupem kamizelki odblaskowej. Przednia i tylna powierzchnia tych kamizelek jest w całości odblaskowa i zapewnia dzięki temu dobrą widoczność.

Uwaga na zimne powietrze

Biegając w bardzo niskich temperaturach, z powodu zimnego powietrza bardziej obciążamy błony śluzowe, płuca i oskrzela niż w cieplejszych porach roku. Wdychając mroźne powietrze, podrażniamy drogi oddechowe, które się kurczą. Czasem może dojść nawet do ich skurczu. Osoby, które mają problemy z układem oddechowym, powinny biegać wolniej i unikać głębokich wdechów. Dobrym rozwiązaniem jest przepuszczalna chustka wielofunkcyjna, którą można zawiązać sobie dookoła ust i nosa.

BIEGANIE ZIMĄ: ODPOWIEDNIA ODZIEŻ DO BIEGANIA

Na tchibo.pl znajdziesz teraz idealną odzież do biegania: od termoaktywnej bielizny funkcyjnej po ocieplaną kurtkę do biegania!