Schließen
tchibo_nachhaltigkeit

Bawełna ekologiczna ze zrównoważonych źródeł

Uczciwość wobec ludzi i natury

Do produkcji coraz większej ilości naszych tkanin stosujemy bawełnę ekologiczną, aby promować uczciwą i przyjazną dla środowiska uprawę.

W ekologicznej uprawie bawełny nie stosuje się pestycydów chemicznych ani nawozów, tylko naturalne nawozy i środki ochrony roślin.

Dlaczego bawełna ekologiczna jest lepsza?

 

Jest na pewno bardziej przyjazna środowisku
niż zwykła bawełna!

Uprawa ekologicznej bawełny wspiera przyrodę, nie szkodzi klimatowi i pozytywnie wpływa na samopoczucie ludzi z niej korzystających. Produkty z bawełny ekologicznej łatwo rozpoznasz czytając ich skład. Te, które zawierają co najmniej 95% bawełny ekologicznej, oznaczone są znakiem OCS 100, natomiast te, w których składzie jest co najmniej 50% takiej bawełny, potwierdza znak OCS Blended.

Czy koszulka może oszczędzać wodę?

Z bawełną ekologiczną - owszem! W uprawie bawełny ekologicznej stosowane są tylko naturalne nawozy. A to z kolei pozwala zachować żyzność gleby, chroni zdrowie ludzi i oszczędza wodę - aż 434 litry na 1 koszulkę. Już 86% bawełny wykorzystywanej w naszych tkaninach pochodzi ze zrównoważonych źródeł. Pozwala to zaoszczędzić równowartość ponad 198 milionów wanien pełnych wody (gdzie 1 wanna to 150 litrów wody).

Czy to wystarczy?To z pewnością krok w dobrym kierunku. Jednak, aby żyć w pełnej zgodzie z naturalnym środowiskiem, musimy starać się je pielęgnować każdego dnia.

Czy GOTS to synonim Bio?

Global Organic Textile Standard, w skrócie GOTS, to znacznie więcej niż Bio. Produkty z certyfikatem GOTS zawierają bawełnę z upraw ekologicznych, tak jak te posiadające pieczęć Bio. Ponadto cały łańcuch produkcyjny zapewnia zgodność z kryteriami środowiskowymi i społecznymi. Oznacza to na przykład, że odzież jest produkowana bez niebezpiecznych substancji chemicznych i innych szkodliwych dodatków. Warto podkreślić, że większość naszej pościeli, prześcieradeł, ręczników oraz odzieży dziecięcej i niemowlęcej wykonanych z bawełny posiada już certyfikat GOTS.

Czy to wystarczy? Certyfikacja GOTS to ogromny krok naprzód. Zobowiązujemy się jednak również do zapewnienia płacy wystarczającej do życia i rzeczywistej zgodności z kryteriami GOTS na wszystkich etapach produkcji.

Zrównoważony rozwój w Tchibo. 4 fakty o bawełnie ekologicznej:

198 milionów

pełnych wanien* to ilość wody, którą Tchibo było w stanie zaoszczędzić w 2018 roku, stosując bawełnę ekologiczną.
*Podstawa obliczeń: wanna mieści 150 l

Trzeci co do wielkości producent

bawełny ekologicznej na świecie. Dla nas w Tchibo jest to potwierdzenie i zachęta do konsekwentnego podążania tą drogą.
Źródło: textileexchange.org

434 litry

- tyle wody oszczędza Tchibo średnio przy produkcji jednej koszulki z bawełny ekologicznej.
Źródło: aboutorganiccotton.org

86%

bawełny zakupionej dla Tchibo w 2018 roku pochodziło już ze zrównoważonej uprawy.

Wyjątkowa bielizna